Tu nauczysz się jak pomagać

Katarzyna Buganik

publikacja 25.06.2015 13:16

Nie masz uprawnień i kwalifikacji, by opiekować się chorymi i niepełnosprawnymi? Zgłoś się na kurs „Stacja Opieki Caritas”, który organizuje diecezjalna Caritas.

Kurs na opiekuna osób niesamodzielnych Kurs na opiekuna osób niesamodzielnych
Terminy szkoleń podane zostaną po 30 czerwca, po zakończeniu rekrutacji
Katarzyna Buganik /Foto Gość

– Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie opieki nad chorym czy niepełnosprawnym oraz osobami niezaradnymi i niesamodzielnymi, przez osoby, które zawodowo nie zajmują się działalnością opiekuńczą – wyjaśnia Anita Łukowiak z Caritas diecezjalnej, koordynatorka kursu.

– Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się i nauczą m.in. jak wykonywać czynności opiekuńczo – pielęgnacyjne, tj. toaleta, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, mycie głowy oraz na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa czy papmersowanie – dodaje.

Kurs składać się będzie z części teoretyczno – ćwiczeniowej (30h). Wykłady obejmą m.in. zagadnienia prawne, zawodowe, społeczne, psychologiczne i opiekuńcze. Będą to zajęcia m.in. z prawnikiem, doradcą zawodowym, doradcą rodzinnym, pielęgniarką oraz osobą duchowną. Podczas ćwiczeń kursanci zostaną przygotowani do pracy z osobą niesamodzielną w warunkach domowych.

– Zajęcia odbywać się będą w systemie tygodniowym, od poniedziałku do soboty. Później kursanci skierowani zostaną na praktyki do osób niesamodzielnych, chorych czy zależnych. Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające nabycie umiejętności, każdy z uczestników będzie musiał odbyć te praktyki i zdać pozytywne egzamin. Po ukończeniu kursu uczestnicy angażowani zostaną w pomoc osobom niesamodzielnym na zasadzie wolontariatu – tłumaczy Anita Łukowiak.

– Do udziału w kursie zapraszamy osoby z terenu województwa lubuskiego:(gmin: Słubice – 10 osób, Nowa Sól – 10 osób, Strzelce Krajeńskie – 10 osób oraz Gorzowa Wlkp. i okolic – 10 osób i Zielonej Góry i okolic – 10 osób). Liczba miejsc jest ograniczona – dodaje.

Aby uczestniczyć w projekcie trzeba mieć skończone 18 lat, być mieszkańcem gmin: Słubice, Strzelce Krajeńskie, Nowa Sól oraz miast: Gorzowa Wlkp. i okolic oraz Zielonej Góry i okolic. Ponadto trzeba posiadać zaświadczenie wykazujące negatywny wynik badania na nosicielstwo salmonella i shigella (badanie kału).

Koszt kursu wynosi 40 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia można uzyskać u koordynatora projektu od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00 – 15.00 – Anita Łukowiak, tel. 600–987–748, mail soc@caritas.pl

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 czerwca br., na adres: soc@caritas.pl

O zakwalifikowaniu się na kurs uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie. Po zakończeniu rekrutacji podane zostaną również terminy szkoleń.