Na imieniny do apostoła

Katarzyna Buganik

publikacja 26.07.2015 09:58

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie rozpoczęto od poświęcenia wody i źródła św. Jakuba, po których odprawiona została Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

Uroczystości w Jakubowie Uroczystości w Jakubowie
Zofia i Marek Bazakowie z Warszawy pielgrzymują polskimi szlakami św. Jakuba. 25 lipca pieszo dotarli na odpust do Jakubowa
Katarzyna Buganik /Foto Gość

– Dzisiejsze uroczystości są zwieńczeniem naszej 10-letniej służby pielgrzymom poprzez odtwarzanie szlaków i troskę o pątników. 10 lat temu, 25 lipca, otworzyliśmy pierwszy w Polsce Szlak św. Jakuba, z Jakubowa do Zgorzelca. Dziś jest tych szlaków prawie 30 i w najbliższych latach planowane są kolejne. Coraz więcej pielgrzymów przybywa też do Jakubowa i tylko się cieszyć, że Pan Bóg nam błogosławi – tłumaczy ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium w Jakubowie.

– Na imieniny zawsze przychodzi się z prezentem. Naszym duchowym darem dla św. Jakuba jest nasza modlitwa, wyrzeczenia i postanowienia, a materialnym prezentem są ukończone prace na stropie świątyni oraz jakubowe kamienie milowe, wyznaczające trasę i pokazujące liczbę kilometrów do Santiago de Compostela, które zostaną umieszczone na Szlaku św. Jakuba, z Jakubowa do Zgorzelca, a które 26 lipca poświęci bp Paweł Socha – dodaje kustosz.

Na uroczystości odpustowe przybyli nie tylko parafianie, ale także pątnicy, a wśród nich Zofia i Marek Bazakowie z Warszawy. – Pielgrzymujemy polskimi drogami św. Jakuba już czwarty raz. Byliśmy m.in. na drodze warszawskiej, kłodzkiej, dolnośląskiej, a teraz pielgrzymowaliśmy z Poznania do Jakubowa – mówi M. Bazak.

– Mamy mnóstwo intencji swoich i naszych bliskich, niesiemy także często intencje osób spotkanych po drodze. Droga często jest trudna, ale jak się niesie tyle intencji, to nie może być łatwo. Na początku to było bardziej turystyczne wędrowanie, dziś jest to pielgrzymowanie. To św. Jakub nas bardzo zmienił i pogłębił naszą wiarę – dodaje Z. Bazak.