Na razie prowadzą Rosjanie

mas

publikacja 14.08.2015 15:30

Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep w Zielonej Górze trwa od 13 do 16 sierpnia czempionat globu w sporcie śmigłowcowym.

Na razie prowadzą Rosjanie 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata FAI w Przylepie ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Przez cztery dni najlepsi piloci świata rywalizują w czterech konkurencjach: nawigacji, lataniu precyzyjnym, slalomie i fender rigging (polegającej na kolejnym umieszczaniu specjalnego odbojnika w rozstawionych po terenie beczkach). W mistrzostwach startują cztery załogi reprezentujące Polskę, w tym jedna kobieca. Gościem specjalnym mistrzostw jest Felix Baumgartner.

W mistrzostwach wystartowało 50 dwuosobowych załóg z całego świata. Na lotnisku Przylep za sterami śmigłowców zasiadają piloci z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Chin oraz Makau. Polskę reprezentują: Marysia Muś i Magdalena Woch, bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec oraz Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim. W sporcie śmigłowcowym w większości rozgrywanych konkurencji kobiety współzawodniczą z mężczyznami.

Po pierwszym dniu zawodów, zgodnie z oczekiwaniami, najlepsi w nawigacji śmigłowcowej byli Rosjanie, którzy zajęli sześć pierwszych miejsc. W klasyfikacji generalnej mistrzostw prowadzi załoga Viktor Korotaev i Vladimir Ziablikov z wynikiem 299,7 punktu na 300 możliwych. Z polskich ekip najwyżej w klasyfikacji plasują się Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, którzy z wynikiem 272 pkt. zajmują 12. miejsce.

W składzie śmigłowcowej kadry Austrii na mistrzostwa do Polski przyleciał Thomas Morgenstern, który w ubiegłym roku zakończył karierę skoczka narciarskiego. W nowej dyscyplinie popularny „Morgi” nie osiąga jeszcze tak spektakularnych sukcesów. Po pierwszej konkurencji jego załoga zajmuje 22. miejsce.

Program 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI na weekend:

Sobota 15 sierpnia (piknik śmigłowcowy, wstęp wolny)

  • 12.00–14.00 konkurencja 4: Slalom
  • 14.00–15.30 pokazy śmigłowcowe
  • 15.00–17.00 konkurencja dodatkowa: free style

Niedziela, 16 sierpnia (piknik śmigłowcowy, wstęp wolny)

  • 12.00–14.00 heli races (wyścigi równoległe)
  • 14.00–15.30 pokazy śmigłowcowe
  • 16.00 ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia mistrzostw