Rosyjscy piloci zdeklasowali rywali

mas

publikacja 16.08.2015 20:20

Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie zakończyła się rywalizacja najlepszych pilotów świata.

Rosyjscy piloci zdeklasowali rywali Rosyjscy piloci byli bezkonkurencyjni na 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Przylepie ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Podczas zawodów odbywających się od 13 do 16 sierpnia nie było niespodzianek i zgodnie z przewidywaniami najcenniejsze trofea mistrzostw przypadły załogom reprezentującym Rosję.
W klasyfikacji generalnej, na którą złożyła się suma punktów uzyskanych w czterech konkurencjach – nawigacji, lataniu precyzyjnym, fender rigging i slalomie - triumfowali Maxim Sotnikov i Oleg Puajukas uzyskując 1194,1 pkt. na 1200 możliwych. Kolejne stopnie podium zajęli ich rodacy Viktor Korotaev i Vladimir Ziablikov (1183,6 pkt.) oraz Aleksei Maiorov i Sergei Kostin (1177,4 pkt.). Najwyżej sklasyfikowani Polacy, bracia Marcin i Michał Szamborscy zajęli 8. miejsce (1150 pkt.).
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Rosja przed Białorusią i Ukrainą. Piąte miejsce zajęła polska kadra śmigłowcowa w składzie: Marysia Muś i Magdalena Woch, Marcin i Michał Szamborscy, Jędrzej Wiler i Jacek Ciszewski oraz Maciej Węgrzecki i Jakub Malec.

Gościem specjalnym mistrzostw był Felix Baumgartner, który w 2012 r. podczas skoku z kosmosu przekroczył prędkość dźwięku. Baumgartner przyjął zaproszenie Stowarzyszenia Lotniczego Helisport, które zorganizowało 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata FAI.