Bądź mężczyzną! Zegnij kolana!

Krzysztof Król

publikacja 16.09.2015 15:06

Już w najbliższą sobotę (19 września) III Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Przybywaj kto żyw!

Bądź mężczyzną! Zegnij kolana! Tak było w zeszłym roku. Więcej zdjęć w galerii Krzysztof Król /Foto Gość

„Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął je w objęcia, błogosławił Boga” – te słowa z Ewangelii wg św. Łukasza będą w tym roku myślą przewodnią męskiej pielgrzymki. Dlatego każdy, kto przyjedzie, otrzyma figurkę Dzieciątka Jezus.

Pielgrzymka rozpocznie się o 9.30 jutrznią ku czci Męczenników Międzyrzeckich celebrowaną na miejscu ich męczeńskiej śmierci przy kościele we wsi Święty Wojciech pod Międzyrzeczem. Później pielgrzymi przejdą z relikwiami Pierwszych Męczenników Polski do sanktuarium w Międzyrzeczu. Tam o 11.00 będzie świadectwo, a potem nauczanie „Błogosławiący Ojciec” (ks. Piotr Szwec-Nadworny). Na 13.00 zaplanowano Mszę św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy.

Tematyka tegorocznej pielgrzymki koncentruje się na kwestii przekazywania i przyjmowania życia jako zadaniu mężczyzny. – Do odważnego podejmowania tego zadania będzie zachęcać świadectwo Tomasza Kiragi z Nowej Soli, który jest ojcem 11 dzieci. Przyjęcie figurki Dzieciątka Jezus przez uczestników ma być zewnętrzną ilustracją wewnętrznej postawy gotowości na dawanie i przyjmowanie życia. Jest niewielka, więc można zawsze nosić ją przy sobie i wyciągać na czas modlitwy, aby pomogła w skupieniu myśli i przypominała o powołaniu mężczyzny – tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Pierwsi Męczennicy Polski to święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Byli mnichami kamedulskimi, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego osiedlili się w okolicach Międzyrzecza. Benedykt i Jan pochodzili z Włoch. Mateusz i Izaak dołączyli do nich w Polsce. Krystyn natomiast był kucharzem, który przygotowywał posiłki dla zakonników. Wszyscy ponieśli śmierć męczeńską z rąk miejscowych zbójców w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. – Są oni pierwszymi męczennikami chrześcijańskimi w naszym kraju. Diecezja zielonogórsko-gorzowska czci ich jako swoich patronów. Szczególny kult Pierwsi Męczennicy Polski odbierają w noszącym ich wezwanie kościele parafialnym przy ul. Wita Stwosza w Międzyrzeczu, uznawanym za diecezjalne sanktuarium – wyjaśnia ks. Sapieha.

Głównymi organizatorami pielgrzymki są kuria biskupia i sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

W galerii fotorelacja z zeszłego roku.