Największa winnica w Polsce

Krzysztof Król

publikacja 10.10.2015 09:37

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze k. Zielonej Góry już otwarte. Zasmakujesz w tamtejszym winie?

Największa winnica w Polsce Przed uroczystym otwarciem odbył się krótki korowód winiarski Krzysztof Król /Foto Gość

9 października otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa. – Od dziś to właśnie tutaj bić będzie serce lubuskiego winiarstwa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Centrum to integralna część Samorządowej Winnicy w Zaborze, na której już rosną krzewy winorośli. To obecnie największy kompleks winnic w Polsce. Ma 32 hektary. Nasadzenia wspólnymi siłami zrobiło kilkunastu lubuskich winiarzy. Pierwsze zbiory mają już za sobą.

Radości z powstania obiektu nie kryją winiarze. – To bardzo ważny krok, który będzie budował i buduje tożsamość regionu. Województwo lubuskie na arenie międzynarodowej jest postrzegane jako miejsce, gdzie odradzane są tradycje winiarskie. Takie miejsce będzie tylko potwierdzeniem, że wszystkie dotychczasowe kroki i rozwijające się winnice są potrzebne, by integrować środowisko i budować markę na zewnątrz – mówiła podczas uroczystości Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka winnicy „Kinga”.

W centralnej części obiektu znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie dowiemy się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Natomiast w sali konferencyjnej będzie można wziąć udział w warsztatach winiarskich, somelierskich lub kulinarnych. W hali pokazowej zapoznamy się z procesem produkcji wina.

W LCW nie zabrakło części typowo rekreacyjnej z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą, pod którą można delektować się serwowanymi potrawami i napojami.

Winiarskie centrum będzie też bazą naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy.

Docelowo w centrum znajdzie się oddział Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, które będzie zarządzać całą inwestycją.

Całkowity koszt to 4 mln zł. Projekt współfinansowany jest w 99 proc. ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.