Wspomnijmy i pomódlmy się

Krzysztof Król

publikacja 29.10.2015 19:25

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – te słowa często są powtarzane na początku listopada. Wspomnijmy mniej i bardziej znanych Lubuszan, którzy odeszli w tym roku.

Wspomnijmy i pomódlmy się Wieczny odpoczynek racz im dać Panie... Krzysztof Król /Foto Gość

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – te słowa często są powtarzane na początku listopada. Wspomnijmy mniej i bardziej znanych Lubuszan, którzy odeszli w tym roku.

Stanisław Lisowski

Wspomnijmy i pomódlmy się   Stanisław Lisowski encyklopedia.wimbp.gorzow.pl Wielokrotny rajdowy mistrz Polski samochodów terenowych zmarł 8 lutego. Urodził się 3 lipca 1929 roku w Wilnie. Do Gorzowa Wlkp. przybył po zakończeniu II wojny światowej. Jako zawodnik gorzowskiej Stali startował m.in. w  wyścigach motocrossowych. W 1959 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w klasie do 350 ccm. W 1964 roku wyjechała za granicę i przerwał karierę sportową. Do sportu wrócił w 1984 roku powrócił do sportu jako kierowca samochodów terenowych. To z jego inspiracji przy Automobilklubie Gorzowskim powstała sekcja samochodów terenowych.

Dorota Kurmin

Wspomnijmy i pomódlmy się   Dorota Kurmin Krzysztof Król /Foto Gość W wieku 43 lat, 16 lutego, zmarła dziennikarka i redaktorka regionalnej TVP Gorzów, która realizowała magazyn religijny „Ichtis”. Dorota Kurmin była m.in. autorką magazynu religijnego „Ichtis”, programu "Twój Punkt Widzenia" i wydawcą programu „Kalejdoskop”. We wrześniu ubiegłego roku na łamach zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do „Gościa Niedzielnego” tak mówiła o swojej pracy nad magazynem religijnym "Ichtis”: „Dzięki temu programowi odkryłam, jak wielu ludzi ofiaruje swój czas i energię na rzecz Kościoła”.

Tomasz Karasiński

Wspomnijmy i pomódlmy się   Tomasz Karasiński www.zachod.pl Po ciężkiej chorobie, 25 maja, zmarł aktor Teatru Lubuskie w Zielonej Górze –  Tomasz Karasiński. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w Toruniu, w teatrze im. W. Horzycy. Występował także na scenach w Łodzi, Jeleniej Góry, Częstochowy i Kalisza. W 1997 roku został uhonorowany został „Leonem” w plebiscycie na najpopularniejszego aktora Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Miał na swoim koncie dziesiątki ról teatralnych, a także filmowych. Pojawił się m.in. w serialach „Tajemnica Enigmy”, czy „Czterej pancerni i pies”. Miał 72 lata.

Prof. Edward Hajduk

Wspomnijmy i pomódlmy się   Prof. Edward Hajduk www.uz.zgora.pl Znany filozof, pedagog i socjolog prof. Edward Hajduk zmarł w nocy 8 marca. Miał 83 lata. Profesor Hajduk był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem Instytutu Pedagogiki Społecznej, Zakładu Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej i Zakładu Metodologii Badań Społecznych. Z zielonogórskim środowiskiem naukowym był związany od 40 lat. Był uczniem znakomitych polskich profesorów, m.in. Władysława Tatarkiewicza i Leszka Kołakowskiego, autorem ponad 140 artykułów naukowych i 13 monografii. Profesor Hajduk był laureatem licznych nagród. Za swoje dokonania otrzymał też wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę „Zasłużonego dla Ziemi Lubuskiej” czy Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Wiesław Cieśla

Wspomnijmy i pomódlmy się   Wiesław Cieśla Katarzyna Buganik /Foto Gość Harcerz, powstaniec warszawski, nauczyciel, zielonogórzanin i honorowy obywatel Warszawy zmarł 27 czerwca. Urodził się w 1928 roku w Złoczowie w woj. tarnopolskim na Kresach. Na Ziemie Zachodnie przyjechał w 1947 roku, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Był również m.in. komendantem Hufca ZHP Zielona Góra, członkiem Kręgu Seniorów „Czerwona Szpilka”, wieloletnim przewodniczącym Chorągwianej Komisji Historycznej. W czasie wojny należał najpierw do m.in. 42. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury, a później konspiracyjnej Organizacji Harcerzy ZHP Szare Szeregi. Miał pseudonim ps. „Wacek”.

Wojtek Nadachewicz

Wspomnijmy i pomódlmy się   Wojtek Nadachewicz www.caritas.zgora.pl Chłopiec zmagający się z zawansowaną chorobą układu sercowo-oddechowego zmarł 5 sierpnia. Podopieczny diecezjalnej Caritas czekał na przeszczep płuc w klinice w Wiedniu. Dzięki ofiarności ludzi z całej Polski, bardzo szybko udało się zebrać potrzebną na operację kwotę. Niestety ze względu na zły stan zdrowia chłopca zabieg nie był możliwy. Wojtek odszedł 5 sierpnia w godzinach porannych. Miał 15 lat.

Ursula Hasse-Dresing

Wspomnijmy i pomódlmy się   Ursula Hasse-Dresing encyklopedia.wimbp.gorzow.pl Mieszkanka przedwojennego Gorzowa Wlkp. działająca na rzecz polsko-niemieckiego pojednania zmarła 16 września. Ursula Hasse-Dresing urodziła się w 1929 r. na Dolnym Śląsku, ale wychowała w Landsbergu, czyli dzisiejszym Gorzowie, gdzie mieszkała do 16. roku życia. Od 1957 roku angażowała się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W 1985 roku została przewodniczącą Stowarzyszenia Przedwojennych Mieszkańców Gorzowa. Była współinicjatorką odrestaurowania fontanny Paukscha na Starym Rynku, a dziewięć lat później wzniesienia Dzwonu Pokoju na placu Grunwaldzkim. Została uhonorowana odznaką Zasłużona dla Miasta Gorzowa.