Łączy nas misja

kl. Wojciech Lisiewicz

publikacja 25.01.2016 00:01

Spotkanie ekumeniczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Łączy nas misja Nabożeństwo ekumeniczne w Paradyżu kl. Mateusz Łopatko

W Kościele trwa Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. W czasie jego trwania, w środę, 20 stycznia, w paradyskim seminarium odbyło się spotkanie ekumeniczne. Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich razem modlili się słowami pozostawionymi przez Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21).

W środowy wieczór do seminarium w Paradyżu przyjechali duchowni różnych wyznań chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Chrześcijan Baptystów i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Towarzyszyli im parafianie, ludzie świeccy, którzy chcą modlić się o jedność chrześcijan. Zaproszeni goście przybyli nie tylko z Polski, ale i Niemiec. W spotkaniu brał też udział Tadeusz Kuźmicki – diecezjalny referent ds. ekumenizmu i ojciec duchowny naszego seminarium.

Podczas nabożeństwa kierowano wezwania do Ducha Świętego, odmawiano modlitwy pojednania, a także śpiewano kanony znane ze spotkań Wspólnoty Taizé. Liturgia słowa była bardzo bogata, odczytano fragmenty z Księgi Izajasza, Pierwszego Listu św. Piotra oraz Kazanie na górze.

Homilię wygłosił ks. Jarosław Szmajda, proboszcz parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Gorzowie Wielkopolskim. Czerpiąc z bogactwa pism Ojców Kościoła objaśniał on poszczególne cnoty zalecane przez Jezusa w Ośmiu błogosławieństwach, m.in.: pokorę, sprawiedliwość, miłosierdzie. Wspomniał też o współczesnych prześladowaniach, a także o prawosławnych męczennikach, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wśród nich byli też prawosławni święci: ks. Grzegorz Peradze i Ilja Fondamiński.

Po liturgii słowa zapalono świece od jednego paschału na znak wspólnej misji, jaką jest głoszenia Słowa Bożego w świecie. Zgromadzeni robili to ze świadomością – jak głosi tegoroczne wezwanie Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan – że jesteśmy „wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (1 P 2,9).