Peregrynacja u strażaków

kk

publikacja 23.02.2016 22:55

"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" – oni nie wstydzą się słów ze swoich sztandarów.

Peregrynacja u strażaków Peregrynacja w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Krzysztof Król /Foto Gość

W naszej diecezji trwa peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży. We wtorek po południu, 23 lutego, krzyż i ikona przyjechały do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

Dla strażaków to powód do dumy. – Straż na sztandarach ma napisane: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Poza tym zawsze tradycją było, jest i będzie, że strażacy pełnią wartę przy Grobie Pańskim w Wielkim Tygodniu – powiedział w rozmowie z GN st. bryg. mgr inż. Hubert Harasimowicz, lubuskie komendant wojewódzki PSP.

– Dla nas to zaszczyt, że znaki Światowych Dni Młodzieży trafiły również do nas. To dla nas taka chwila do refleksji i zadumy, która dobrze przygotuje nas do tych dni, ale również do codziennej służby  – dodał.

Kustosz peregrynacji ks. Robert Patro na początku spotkanie podkreślił fakt prostoty krzyża podarowanego młodzieży przez papieża Jana Pawła II.

– Pewnie w naszych kościołach jest wiele pięknych i wspaniałych krzyży. Ten krzyż taki poobdzierany nie wydaje się być niczym nadzwyczajnym. Na pierwszy rzut oka to tylko dwie proste deski. Ale warto sobie uświadomić, że ten krzyż i ta ikona to relikwiarze przy którym trwały na modlitwie miliony ludzi. To są znaki Bożej obecności i Bożej mocy – podkreślił ks. Robert Patro.

– Papież Franciszek prosił, aby te znaki są nie tylko dla młodych. Ojciec święty chciał, aby one wkraczały wszędzie tam, gdzie jest człowiek. Nie tylko do szkół, na uniwersytety czy do kościołów, ale wszędzie tam, gdzie są ludzie. Dlatego na trasie naszej pielgrzymki jest chociażby nasze spotkanie – dodał

W spotkani wziął udział ks. Przemysław Kaminiarz, który jest diecezjalnym i wojewódzkim kapelanem straży pożarnej.

W Lubuskiem w Państwowej Straży Pożarnej służy 951 strażaków.