Wyrośnijcie na ludzi honoru

kk

publikacja 28.02.2016 21:19

- Na postawę patriotyczną młodych ludzi mają wpływ żołnierze wyklęci - zauważył bp Lityński.

Wyrośnijcie na ludzi honoru W uroczystościach wzięło bardzo dużo harcerzy Krzysztof Król /Foto Gość

W całym województwie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Zielonej Górze odbyły się 28 lutego. Uroczystościom towarzyszyły znaki Światowych Dni Młodzieży, które 21 lutego do 5 marca peregrynują po diecezji.

Uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

– Dzisiaj spoglądając na krzyż, na znak zbawienia pragniemy pamiętać, że na naszą wolność dzisiaj i postawę patriotyczną młodych ludzi mają wpływ, Żołnierze Wyklęci – podkreślił w homilii bp Tadeusz Lityński.

– Myślę, że życiodajnym nawozem dla współczesnego pokolenia Polaków mogą stać się słowa Rotmistrza Pileckiego , który żonie i dzieciom zostawił ważne przesłanie: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – mówił w dalszej części homilii i kontynuował:

– Szczególną nadzieją napawa fakt, że młode pokolenie Polaków pokochało Narodowy Dzień Pamięci o żołnierzach wyklętych. Dla nich i dla nas tu obecnych żołnierze niezłomni są inspiracją i pokazują, że w świecie w którym brakuje wyższych wartości , oni reprezentują całe ich spektrum. I to przyciąga młodzież: szlachetność i bezkompromisowość podążania za wyznawanymi ideałami.

Dlatego dobrze się stało, że w naszym kraju znalazło się godne miejsce dla Żołnierzy Niezłomnych. – Ale pamiętajmy! Obok szacunku do historii i bohaterów, trzeba zawalczyć o wiarę w Chrystusa i przywracanie godności ludzkiej, zwłaszcza przez budowanie wzajemnego zaufania społecznego na prawdzie, budowanie trwałych związków małżeńskich, szczęśliwych rodzin, które wystawione są dziś na szczególną próbę. Pomyślność naszej Ojczyzny to nie tylko odszukiwanie prawdziwej historii i szacunek dla bohaterów, ale również pielęgnowanie wiary i budowanie moralnie zdrowych rodzin i zdrowego społeczeństwa – mówił biskup.

– Takie podejście, zwłaszcza młodego pokolenia, może stać się najpiękniejszym hymnem wdzięczności z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, oraz pokłosiem ofiary niezłomnych żołnierzy – kontynuował, a na zakończenie podkreślił:

– Nasza modlitwa, marsze, apele pamięci, pomniki stawiane bohaterom są odkłamywaniem historii i spłacaniem długu wdzięczności. Ale dzień dzisiejszy jest także zaproszeniem i wezwaniem do podjęcia w naszym życiu realizacji misji wierności Bogu i dbania o dobro wspólne naszej Ojczyzny, której skarbem są Żołnierze Wyklęci.

Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W obchodach uczestniczyły organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz, duchowieństwo, uczniowie zielonogórskich szkół, harcerze oraz żołnierze IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Całość uświetnił występ artystyczny młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego.

Znaki ŚDM towarzyszące uroczystościom to drewniany krzyż, który ofiarował młodzieży papież Jan Paweł II oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przekazana młodym przez papież Benedykta XVI.