Figura do remontu

kk

dodane 10.05.2016 11:39

Rozpoczęła się renowacja najwyższej na świecie statui Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.

Figura do remontu Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie powstała w 2010 roku. Statua ma 36 metrów wysokości. Krzysztof Król /Foto Gość

W trakcie remontu odnowiona zostanie nie tylko figura, ale będzie wzmocniony także nasyp, a cały teren uporządkowany. Przypomnijmy, że olbrzymi posąg stoi na terenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Kościół parafialny jest jednocześnie sanktuarium pod tym samym wezwaniem.

- Po sześciu latach konieczny okazał się remont figury Chrystusa Króla. Spowodowane jest to tym, że stosowane wówczas materiały wykończeniowe nie były technologicznie przystosowane do panującego tu klimatu. I w związku z tym pojawiła się wilgoć oraz grzyb - wyjaśnia kustosz sanktuarium ks. Jan Romaniuk i od razu dodaje:

- Figurze nie grozi żadne niebezpieczeństwo, po prostu chcemy przywrócić jej pierwotną świetność i w związku z tym poddawana jest bardziej renowacji, a nie kapitalnemu remontowi - dodaje.

Powierzchnia figury zostanie oczyszczona i będzie dwukrotnie szpachlowana. - Potem zostanie pomalowana specjalnymi farbami, ażeby nie dostawała się woda i nie było połysku, a kolor był matowy. Równocześnie konserwowane będzie wnętrze figury, gdzie pierwotnie nie było wentylacji. Założyliśmy ją niespełna dwa lata temu, ale konieczne jest jeszcze piaskowanie i zabezpieczenie konstrukcji, którą trzeba pomalować specjalną antykorozyjną farbą - tłumaczy kustosz.

Prace powinny zakończyć się do 8 lipca. - Chcemy, aby przed uroczystościami diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Świebodzinie wszystko było gotowe - tłumaczy kustosz.