Kto czyta…, ten pomaga

ks. Marcin Siewruk

publikacja 17.07.2016 22:00

Wśród 112 stoisk rękodzielników i artystów z całej Polski znalazła się również długa półka z interesującymi książkami.

Kto czyta…, ten pomaga Mirosława Górna od urodzenia choruje na Rdzeniowy Zanik Mięśni ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Od 16 do 17 lipca odbywał się w Pszczewie XXIII Jarmark Magdaleński, impreza skupiająca artystów ludowych i ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających, którzy od lat nie opuszczają wakacyjnego wydarzenia kulturalnego w Pszczewie. 17 lipca po Mszy św. ku czci patronki parafii i jarmarku, św. Magdaleny, korowód prowadzony przez Świebodzińską Orkiestrę Dętą przemaszerował ulicami Pszczewa.

Wśród licznych straganów uwagę wielu odwiedzających przykuwał III Charytatywny Kiermasz Książki. Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas i uczniowie gimnazjum sprzedawali na stoisku książki zebrane wśród mieszkańców Pszczewa. Całkowity dochód był przeznaczony na dofinansowanie rehabilitacji Mirosławy Górnej, pszczewianki, która od urodzenia choruje na Rdzeniowy Zanik Mięśni (SMA, typ II). Choroba powoli odbiera siły i możliwość samodzielnego życia. SMA, typu II polega na braku impulsów nerwowych do mięśni szkieletowych, których konsekwencją jest postępujące osłabienie napięcia i siły mięśniowej. W wyniku choroby Mirka musi poruszać się na wózku. – Dzięki ofiarodawcom udało mi się zakwalifikować i pomyślnie przejść terapię wszczepienia komórek macierzystych w klinice w New Delhi w Indiach, a teraz potrzebuję pomocy w finansowaniu rehabilitacji. Terapia daje szansę w 80 proc. na spowolnienie, lub zatrzymanie postępu zaniku mięśni, a przede wszystkim na zwiększenie siły mięśniowej, a tym samym na sprawniejsze funkcjonowanie, a to dla mnie jest najważniejsze – powiedziała Mirosława Górna.

Stoisko - kiermaszu książek cieszyło się dużym zainteresowaniem, chociaż na Jarmarku Magdaleńskim nie brakowało atrakcji. Odbył się konkurs fryzjerski o Grand Prix św. Magdaleny, patronki fryzjerów polskich, wystąpiły zespoły ludowe, „Duszniczanki”, „Nowinianki”, „Pszczółki”, „Mali Pszczewiacy”, „Kęszyczanki” i „Nietoperzanie”. Na scenie pojawili się też artyści z formacji „Terra&Balkan Folk”, „Kwartet Jorgi”, Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, a na koniec wystąpiła gwiazda wieczoru, zespół „Enej”.