Szkoła marzeń

ks. Marcin Siewruk

publikacja 01.09.2016 18:49

Uczniowie z Przytocznej rozpoczęli rok szkolny 2016/2017 w nowej, kolorowej szkole, na którą nie tylko najmłodsi czekali od lat.

Szkoła marzeń Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Przytocznej ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Uczniowie nie tylko pierwszej klasy czekali z niecierpliwością, kiedy będą mogli wejść do nowych klas. 1 września w Zespole Szkół w Przytocznej był nie tylko okazją, żeby spotkać po wakacjach koleżanki i kolegów, ale w końcu usiąść w wymarzonej szkolnej ławce. – Bardzo mi się podoba nowa szkoła, jest przestronna, kolorowa, a w klasach są bardzo ładne meble, na pewno będę chętnie chodził codziennie do szkoły – powiedział Krzysztof.

Otwarcie szkoły, wybudowanej dzięki ogromnej determinacji wójta Bartłomieja Kucharyka, radnych i mieszkańców zbiegło się z wojewódzką inauguracją roku szkolnego 2016/2017. Wśród zaproszonych gości znaleźli się bp Tadeusz Lityński, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, parlamentarzyści, samorządowcy i lubuski kurator oświaty Ewa Rawa.

– Obecny rok szkolny będzie czasem naszej wspólnej debaty o systemie oświaty, jaką prowadzimy już od kilku miesięcy. Pani minister Anna Zalewska podkreśla, że polscy nauczyciele są wystarczająco mądrzy i kompetentni, aby wypracować model systemu oświaty, który wspólnie wdrożymy w przyszłości, aby system był bardziej efektywny, żeby uczniowie i nauczycieli pewnie się w nim czuli, a rodzice byli pewni, że służy wykształceniu i wychowaniu ich dzieci – mówiła Ewa Rawa.

Zmiany wprowadzają obowiązek szkolny dla dzieci od siódmego roku życia, jednak dają prawo decyzji rodziców, żeby dziecko podjęło edukację szkolną od szóstego roku życia. Został zlikwidowany sprawdzian przeprowadzany w klasie VI, na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Kurator lubuska podkreśliła, że w nowym roku szczególna uwaga będzie zwrócona na upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz kompetencji informatycznych. Wychowawcy skoncentrują się również na kształtowaniu postaw i wartości.

Początek nowego roku był nie tylko dla najmłodszych uczniów pewną niewiadomą, doświadczeniem związanym z niepokojem, może nawet strachem. – W sercach uczniów, rodziców, pedagogów jest często niepokój, lęk przed szkołą. Jaka będzie moja klasa, jaka będzie nowa pani? W Rokitnie gromadzimy się u Matki, patronki całej diecezji, wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, żeby zostawić tutaj nasze lęki, jakie mamy w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Dzisiaj to wszystko zostawiamy i z ufnością, nadzieją chcemy rozpocząć nowy czas. Prosimy Maryję o wstawiennictwo i wsparcie – mówił podczas Eucharystii w rokitniańskim sanktuarium bp Tadeusz Lityński.