Anielskie opowieści

ks. Marcin Siewruk

publikacja 30.11.2016 22:07

Emocje, zaangażowanie i zrozumienie tekstu charakteryzowały recytacje uczniów podczas konkursu w Górzynie.

Anielskie opowieści Zwycięzcy XIII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w Górzynie ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Tematem XIII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej były wiersze o aniołach.

- Chcielibyśmy propagować wśród dzieci i młodzieży szacunek do pięknego słowa, poezji. W czasach kiedy porozumiewamy się skrótami myślowymi, albo nawet czasami w ogóle nie rozmawiamy chcemy zainteresować uczniów poezją religijną - powiedział ks. Leszek Białuga, współorganizator konkursu i proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Górzynie.

W finale konkursu, który odbył się 30 listopada wystąpiło 49 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy I-III, szkoła podstawowa klasy IV-VI i uczniowie gimnazjum.

W eliminacjach na poziomie szkolnym w Górzynie i Lubsku poezję religijną recytowało ponad 130 uczniów.

Jury w składzie: Cecylia Tęciorowska, dziennikarka "Magazynu Lubskiego", Renata Chrenowicz z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Lubsko  oraz ks. Łukasz Mielnik, wikariusz parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Lubsku przyznało nagrody i wyróżnienie.

Wśród najmłodszych dzieci I miejsce zajęła Marta Nowakowska z SP2 w Lubsku, II - Oliwia Waszak z SP1 w Lubsku i III - Kornel Mielcarek z SP1 W Lubsku. W kategorii uczniów klas IV-VI, I miejsce zajął Konrad Kossek z SP2 w Lubsku, II - Szymon Gajda z SP1 w Lubsku i III - Ewa Rewaj z SP3 w Lubsku. Na poziomie szkół gimnazjalnych zwyciężył Kamil Żurawicki z Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku, II miejsce zajęła Klaudia Gwozdowska z Gimnazjum Nr 1 w Lubsku, a III - Agata Hahn z Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku. Wyróżnienie zdobyła Iwona Szakoła ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku, za interpretację własnego wiersza.

Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z nauczycielami poświęcają sporo czasu na przygotowanie interpretacji, często bardzo wymagających utworów poetyckich wybitnych autorów, albo własnej twórczości.

- Bardzo lubimy recytować, brać udział w konkursach. Uczenie się tekstów i mówienie wierszy sprawia nam dużo radości. Pani pokazała nam różne propozycje i mogłyśmy wybrać, które najbardziej nam odpowiadały. Te które wybrałyśmy, były napisane, jakby dla nas - mówiły Karina Juncewicz i Julia Trianowska z Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku.