Odważnie twórzmy pokój

Krzysztof Król

publikacja 12.12.2016 23:11

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w naszej diecezji. Przywiozły je zuchy 6 Gromady Zuchowej Lolki działająca przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Żarach.

Odważnie twórzmy pokój 6 GZ Lolki działająca przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Żarach Krzysztof Król /Foto Gość

„Odważnie twórzmy pokój” – to hasło, które w tym roku towarzyszy przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju.

Ogólnopolski Zlot Betlejemskiego Światła Pokoju odbył się od 9 do 11 grudnia w Zakopanem. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę w słowackiej miejscowości Svit, a później po polskiej stronie w górskim schronisku Głodówka. – Na zlot, jako oficjalna delegacja Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, pojechały dwie gromady: 6 GZ Lolki działająca przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Żarach i Próbna Gromada Zuchowa FiPiNki działająca przy Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym Pro Novo w Bogaczowie – wyjaśnia ks. phm. Adam Żygadło.

– W sobotę uczestniczyliśmy w grze miejskiej poszukując w Zakopanem świec potrzebnych do noszenia światłą. Aby zdobyć świece trzeba było w różnych punktach miasta wykonać zadania. Uczestniczyliśmy też w warsztatach dla zuchów i wieczornym pokazie filmowym – dodaje.

Polscy harcerze otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. – W niedzielę przed wyruszeniem na Głodówkę nawiedziliśmy grób Andrzeja i Olgi Małkowskich, którzy są twórcami polskiego harcerstwa. Mszy na Głodówce przewodniczył naczelny kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski, ja głosiłem kazanie, a zuchy przygotowały obstawę liturgiczną – tłumaczy ks. Adam.

Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Od 1991 roku w Polsce akcję prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego. Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi.