Chory wielką wartością

Krzysztof Król

publikacja 12.02.2017 22:52

- Namaszczenie chorych to jest czuły dotyk Boga - powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

Chory wielką wartością Światowy Dzień Chorego w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Już po raz dwudziesty piąty Kościół katolicki obchodził Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne obchody rozpoczęły się już w czwartek 9 lutego od Mszy św. w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp., a zakończyły 12 lutego w zielonogórskim szpitalu.

Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. To okazja do refleksji nad tajemnicą cierpienia. Służy także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych.

Z okazji Światowego Dnia Chorego zaplanowano okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa dla chorych zostały odprawione w wielu parafiach w całej diecezji. Główne obchody odbyły się w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie i Nowej Soli.

Bp Tadeusz Lityński spotkał się z chorymi m.in. w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. – Chorzy mają wielką godność, wielką wartość i potrafią tak wiele wnieść w życie Kościoła. Są wielką wartością! –  mówił bp Tadeusz Lityński, który podziękował chorym za ich modlitwę i świadectwo wiary, a także przypomniał:

– Namaszczenie chorych to jest czuły dotyk Boga.

Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Andrzej Piela, który jest proboszczem parafii w Babimoście.

W zielonogórskim szpitalu z chorymi spotkał się bp Paweł Socha, a w głogowskiej lecznicy – bp Stefan Regmunt.