Niedziele synodalne w parafiach

Krzysztof Król

dodane 20.09.2017 14:24

Chcesz dowiedzieć czym jest synod diecezjalny, a może chcesz zaangażować się w jego prace? Pierwsza okazja już 24 września.

Niedziele synodalne w parafiach Spotkanie komisji przygotowawczej synodu diecezjalnego. Krzysztof Król /Foto Gość

Trwają przygotowania do rozpoczęcia właściwej fazy synodu diecezjalnego. Dlatego zaplanowano pięć niedziel synodalnych. Pierwsza już 24 września, a jej temat przewodni to: „Synod jako forma aktywnej obecności świeckich w Kościele”. Kolejne spotkania zaplanowano na 29 października, 19 listopada, 21 stycznia, 11 lutego. – W każdą z pięciu niedziel synodalnych księża wygłoszą na Mszy św. tematyczną homilię podejmującą problematykę synodalną. Następnie w dogodnym dla parafii dniu będzie nabożeństwo z modlitwą za synod i za Kościół diecezjalny, a po nim zbierze się Parafialny Zespół Synodalny – tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, sekretarz generalny.

PZS to Parafialna Rada Duszpasterska poszerzona o wszystkich katechetów, nadzwyczajnych szafarzy oraz innych wiernych aktywnie zaangażowanych w życie parafii. – W trakcie zebrania PZS będą rozmawiać na wskazane tematy odpowiadające tematyce poszczególnych niedziel synodalnych. Wnioski z tej dyskusji przekażą do sekretariatu synodu. Materiał posłuży do wypracowania szczegółowych tematów, jakimi zajmie się synod – wyjaśnia sekretarz generalny.

19 marca przyszłego roku synod wejdzie w fazę plenarną. Na ten dzień zaplanowano uroczystą sesję inauguracyjną. Na zdjęciu: Spotkanie komisji przygotowawczej.

Propozycje tematów, którymi powinien zająć się synod można przesyłać na adres mailowy: synod@diecezjazg.pl