Amerykańska zmiana warty

por. Krzysztof Gonera

publikacja 29.09.2017 15:31

W pancernej stolicy Polski 29 września miała miejsce ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3 a 2 Pancerną Brygadową Grupą Bojową (ABCT).

Amerykańska zmiana warty W piątek 29 września w pancernej stolicy Polski, Żaganiu, miała miejsce ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3 a 2 Pancerną Brygadową Grupą Bojową (ABCT) szer. Natalia Wawrzyniak

W styczniu 2017 r. rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie szczytu NATO w Warszawie i został zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która właśnie kończy swój dyżur i zostaje zmieniona przez 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas.

Symboliczna uroczystość odbyła się na placu Generała Maczka. Oprócz żołnierzy ABCT i współpracujących z nimi na co dzień reprezentantów Czarnej Dywizji zgromadzili się m.in. wojskowi przełożeni, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańców miasta.

– Dziewięć miesięcy pobytu pierwszej zmiany żołnierzy amerykańskich pokazały, że zarówno polskie, jak i amerykańskie wojska zazębiają się w działaniu, dokładnie się rozumieją i współpracują precyzyjnie, niczym szwajcarski zegarek – powiedział dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Jarosław Mika.

– Szesnaście lat temu, 12 września 2001 r., państwa sojuszu powołały się na zasadę artykułu piątego, jako akt solidarności. Od tego czasu widziałem siłę tego partnerstwa, z dumą służąc wraz z żołnierzami z Polski, Niemiec, Łotwy, Litwy i wielu innych państw. Między żołnierzami związki te opierają się na wciąż rosnącym, wzajemnym szacunku. Te same bliskie relacje pogłębiły się tutaj, w Europie, i w rezultacie uczyniły nas wszystkim lepszymi – podkreślił generał dywizji Randy George, dowódca 4 Dywizji Piechoty.

Podczas piątkowego wydarzenia, zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej, żołnierze 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, powszechnie znanej jako „żelazna brygada”, na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Po nich barwy swoich pododdziałów rozwinęli żołnierze „brygady sztyletów”, czyli 2ABCT.

Ceremonia rozwinięcia i zwinięcia sztandarów jest celebrowana od dnia powstania wojsk lądowych amerykańskiej armii, czyli od roku 1775. Sztandary symbolizują ducha wojsk Stanów Zjednoczonych. Były one świadkami chwalebnych chwil przeszłości i stoją na straży teraźniejszości, a dla żołnierzy stanowią symbol lojalności, obowiązku i odwagi.

Do garnizonów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gdzie stacjonują amerykańskie wojska, w połowie września transportami operacyjnymi przerzucono ciężki sprzęt 2ABCT, m.in. czołgi M-1 Abrams, bojowe wozy piechoty M-2 Bradley oraz samobieżne haubice M-109 Palladin.