Wspaniała tajemnica życia

ks. Marcin Siewruk

publikacja 02.12.2017 20:40

Głogowska parafia pw. NMP Królowej Polski gościła 2 grudnia s. dr Elżbietę Woźną USJK, cenionego lekarza ginekologa i endokrynologa oraz specjalistkę w dziedzinie naprotechnologii.

Wspaniała tajemnica życia S. dr Elżbieta Woźna USJK, lekarz ginekolog i endokrynolog ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Tematem konferencji prowadzonej przez siostrę urszulankę była szeroko pojęta „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”. Prelegentka, zwracając uwagę na złożoność i kompleksowość czynników wpływających na ludzkie zdrowie, szczególnie skupiła się na aspekcie fizjologicznym. Praktykująca lekarka, wskazując na tempo życia i coraz trudniejsze relacje między małżonkami, zasygnalizowała całkowite odwrócenie sytuacji sprzed lat, kiedy naturalne metody planowania poczęcia dotyczyły sytuacji odłożenia poczęcia. Obecnie większość pacjentek zainteresowanych jest tym, jak rozwiązać problem braku potomstwa.

– Obecnie jest taki czas, że większość moich pacjentek odwiedza gabinet, ponieważ nie mają dzieci. Przychodzą po 10 latach starania o dziecko, po kilku zabiegach in vitro. Często wydaje się niektórym kobietom, że jeśli panują nad swoim zdrowiem i starają się o dzieci, to one powinny się pojawić. A dzieci daje Pan Bóg, to jest prawda. Dlaczego jedna para ma dzieci, a druga również zdrowa nie ma dzieci, albo ludzie ciężko chorzy są rodzicami, a zdrowi nie? To jest dla nas nie do końca zrozumiałe – mówiła s. dr Elżbieta Woźna USJK.