Za rok setna rocznica

Krzysztof Król

publikacja 20.12.2017 12:44

Zbliża się 99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Zielonej Górze już 19 grudnia odbyły się uroczystości przy pomniku Dobosza Powstania Wielkopolskiego.

Za rok setna rocznica Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Zielonej Górze Krzysztof Król /Foto Gość

Msza św. za Ojczyznę i Powstańców Wielkopolskich w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i uroczystości pod pomnikiem „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” – tak w Winnym grodzie uczczono zbliżającą się 99 rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Po II wojnie światowej wielu powstańców osiedliło się na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego.

Ale już warto zwrócić uwagę na obchody setnej rocznicy. – Przyszłoroczne są bardzo bogate – zapowiada Jerzy Przybecki, prezes oddział lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. – Zaczynamy już w Dzień Flagi 2 maja. Niezwykle ciekawa sprawa będzie pod koniec 10 listopada. Uchylę tylko rąbka tajemnicy, że planujemy rekonstrukcję historyczną. Chodzi o to, aby pokazać jak ważne te wydarzenia były nie tylko w życiu Wielkopolan, ale całej Polski – dodaje.

A na uroczystościach co roku nie brakuje młodzieży. – Uczciwie powiem, że władze w Poznaniu zazdroszczą nam tej młodzieży na uroczystościach. To chociażby dlatego, że oni prowadzą te uroczystości. My świadomie się z tego wyłączyliśmy, aby oni się tym zainteresowali – wyjaśnia Jerzy Przybecki.

Wśród nich była młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych. – Historia to nie jest teraz ulubiony przedmiot młodzieży, ale staramy się to zmieniać. Oczywiście o Powstaniu Wielkopolskim mówimy w klasie pierwszej, ale w nie za dużym wymiarze. Wspominamy, że było to pierwsze zwycięskie powstanie i nie można zapominać – wyjaśnia Anna Ruta-Suwała, nauczyciel historii.

– Ale w naszej szkole na tym nie kończymy. Co roku w styczniu organizujemy takie spotkanie dla potomków Powstańców Wielkopolskich pod hasłem „Leć Orle Biały”. Tam młodzież spotyka się z wnukami powstańców, którzy przynoszą ciekawe pamiątki. Dla uczniów to trochę szok.

To nie ostatnie działanie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w tym roku. W środę 27 grudnia m.in o godz. 17.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zaplanowano "Wypominki Powstańcze", a pół godziny później Mszę św. za Powstańców Wielkopolskich.

Tego samego dnia o 11.30 na zielonogórskim cmentarzu nastąpi zapalenie znicza, odegranie "Roty"  i  złożenie kwiatów pod obeliskiem "Bohaterom Powstania Wielkopolskiego", a o 12.00 odbędzie się akcja "Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego".