Dziękczynienie za dar niepodległości

Krzysztof Król

dodane 19.01.2018 16:39

W najbliższą niedzielę 21 stycznia bp Tadeusz Lityński poświęci ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu.

Dziękczynienie za dar niepodległości Poświęcenie odbędzie się po Mszy św. o godz. 12.00 w niedzielę 21 stycznia Krzysztof Król /Foto Gość

Ołtarz znajduje się w kaplicy Matki Bożej Rokitniańskiej przy kościele Ducha Świętego. To dziękczynienie za dar niepodległości w roku 100. rocznicy jej odzyskania przez Polskę i – jak zapowiada proboszcz ks. Andrzej Ignatowicz – będzie to miejsce szczególnej modlitwy za ojczyznę.

Twórcą ołtarza noszącego nazwę „Dar Miłości i Pokoju” jest gdański artysta Mariusz Drapikowski. Projekt ołtarza został zaczerpnięty z Całunu Turyńskiego. „Dzięki pomocy prof. Aldo Guerreschiego z Turynu, który przekazał nam fotografię w najlepszej możliwej rozdzielczości, można było zrealizować Całun naturalnej wielkości. Ołtarz został wykonany z kryształu rytowanego, a światło, które w jego strukturze załamuje się, ukazuje postać Chrystusa Zmartwychwstałego” – czytamy w opisie autora.

„W ołtarzu Matka Boża gestem ręki wskazuje na Eucharystię i w ten sposób przekazuje prawdę o Zmartwychwstaniu Jej Syna (…). Centralnym elementem ołtarza jest ukazany pośrodku ułożonego z kryształów górskich krzyża Najświętszy Sakrament. W otaczającej Go świetlistej aureoli osadzone zostały kamienie szlachetne (rubiny i cyrkonie) tworzące symboliczne promienie – znak Miłosiernego Chrystusa z obrazu: Jezu, ufam Tobie. Do tej symboliki odnoszą się również barwne promienie podświetlające elementy kryształu” – wyjaśnia Mariusz Drapikowski.