Potrzeba wytrwałości i czasu

kk

|

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 04/2018

publikacja 25.01.2018 00:00

W Polsce i w wielu innych krajach Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest co roku od 18 do 25 stycznia. W naszej diecezji ekumeniczne nabożeństwa miały miejsce w Gorzowie Wlkp., Paradyżu i Zielonej Górze.

▲	Przedstawiciele różnych wyznań w tymczasowej kaplicy katedralnej. ▲ Przedstawiciele różnych wyznań w tymczasowej kaplicy katedralnej.
Krzysztof Król /Foto Gość

Inauguracja tygodnia modlitw odbyła się w Gorzowie Wlkp. 18 stycznia w tymczasowej kaplicy katedralnej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Zbigniewa Kobusa.

We wspólnej modlitwie wzięli udział także: bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Dariusz Hubiak z Kościoła greckokatolickiego, ks. Jarosław Szmajda z Kościoła prawosławnego oraz pastor Dariusz Chudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Nie zabrakło oczywiście także ks. Tadeusza Kuźmickiego, który jest referentem ekumenicznym w naszej diecezji. – Wytrwałe podejmowanie wspólnej modlitwy jest wyrazem naszej wiary w to, że w ten sposób realizujemy prośbę Boga, abyśmy byli jedno. W dialogu ekumenicznym nie można oczekiwać szybkich i czasami powierzchownych rozwiązań. Tak jak podziały dokonały się na przestrzeni lat, tak samo dążenie do jedności potrzebuje wytrwałości i czasu. Podczas tego tygodnia podejmowane są nie tylko modlitwy, ale również liczne rozmowy, które pozwalają na podzielenie się tym, czym żyją poszczególne wspólnoty – wyjaśnia ks. Kuźmicki. A każde spotkanie prowadzi do głębszego poznania się. – My, jako środowisko gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, mamy bardzo dobrą współpracę z bp. Tadeuszem Lityńskim. Przypomnę tylko styczeń 2016 roku i nabożeństwo, które odbyło się w kościele luterańskim w Gorzowie. To była historyczna chwila. Po raz pierwszy od 1945 r. biskup rzymskokatolicki przekroczył próg kościoła luterańskiego w Gorzowie, co wcześniej nie miało miejsca. I to już pokazuje otwartość tej współpracy – zauważa Paweł Leszczyński, członek gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.