180 sióstr i 120 zakonników

Krzysztof Król

dodane 30.01.2018 20:10

Święto Ofiarowania Pańskiego przypadające 2 lutego to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego, którego obchody odbędą się w Gorzowie Wlkp. i Wschowie.

180 sióstr i 120 zakonników W ubiegłym roku osoby konsekrowane spotkały się w kościele pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp. i kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze. Krzysztof Król /Foto Gość

Tego dnia w Gorzowie Wlkp. i we Wschowie księżą biskupi spotkają się z osobami konsekrowanymi.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. - Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje nieco ponad 180 sióstr z 24 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 120 zakonników z 10 zgromadzeń. 2 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych i 2 do stanu wdów konsekrowanych - dodaje.

Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję, angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie.

Ofiary zbierane do puszek 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Program spotkań:

Gorzów Wlkp. - kościół pw. św. Stanisława Kostki i św. Antoniego z Padwy, w którym posługują zakonnicy ze zgromadzenia ojców kapucynów
godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15.30 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy
po Mszy św. agapa;

Wschowa - kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, w którym posługują ojcowie franciszkanie
godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15.30 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego
po Mszy św. - agapa.