Prezydent apeluje o spokojną debatę

Krzysztof Król

publikacja 31.01.2018 20:42

Prezydent Andrzej Duda odwiedził 31 stycznia województwo lubuskie. Był w Kargowej i Żarach, gdzie odniósł się do sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Prezydent apeluje o spokojną debatę Prezydent Andrzej Duda w Kargowej Krzysztof Król /Foto Gość

Prezydent Andrzej Duda odwiedził 31 stycznia województwo lubuskie. Swoją wizytę rozpoczął od Kargowej. Tam złożył wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, a później odwiedził Żary, gdzie odbyło się spotkanie przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda sporo miejsca poświęcił setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- To Państwo macie w swoich rodzinach tradycję niepodległości. Doskonale wiecie, że to Wy jesteście jej nośnikami - mówił do zebranych.

- Chciałbym, abyście tą tradycję pokazali w tym roku stulecia. Chciałbym, aby mówiono o tym w szkole wśród uczniów. Chciałbym, aby nauczyciele prowadzili o tym lekcje. Chciałbym, aby rodzice opowiedzieli dzieciom o pradziadkach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - kontynuował.

- Bardzo prosiłbym, abyśmy w tym roku stulecia odzyskania niepodległości, ten dar pamięci przekazali młodemu pokoleniu - dodał.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN.

- Umiejmy zdobyć się na spokojną debatę. Prosiłbym, żeby się w gniewie nie zagalopować. Prosiłbym, żeby ważyć słowa. Jeżeli nawet nas obrażają, nie obrażajmy innych, nie odpłacajmy tym samym. Nie powinniśmy tak robić - podkreślał prezydent.

- Proszę o więcej wstrzemięźliwości, proszę o mniej emocji, a przede wszystkim proszę nie kierować się w dyskusji gniewem i nie obrażać innych. To jest dla mnie, jako dla prezydenta, rzecz najistotniejsza. Jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając, osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, przekonanie o tej prawdzie na świecie, a w związku z tym i sprawiedliwość. Sprawiedliwe ocenienie postawy naszej, naszych przodków, naszego narodu - dodał.

Prezydent apeluje o spokojną debatę   Prezydent Andrzej Duda w Kargowej Krzysztof Król /Foto Gość