Blask barokowej perły

ks. Marcin Siewruk

publikacja 02.03.2018 14:12

Przedstawiciele Niemiecko - Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podziwiali 2 marca odrestaurowany paradyski ołtarz.

Blask barokowej perły Przedstawiciele Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury z zainteresowaniem wysłuchali relacji Marcina Kozarzewskiego z przebiegu przeprowadzonych prac konserwatorskich. ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Warto przypomnieć, że prace konserwacyjne VIII i ostatniego etapu restauracji ołtarza głównego w kościele seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Marcina z Tours zostały zakończone na przełomie grudnia i stycznia. Specjaliści odrestaurowali środkową część kondygnacji ołtarza z kartuszem herbowym i pięcioma aniołami oraz ramą i obraz św. Marcina. Wykonano także konserwację obrazu przedstawiające Wniebowzięcie Matki Bożej, z pola głównego wraz z ramą, gzymsy, rzeźby ojców Kościoła z dolnej kondygnacji: św. Grzegorza i Ambrożego oraz św. Piotra, i Pawła. Restauracja ołtarza została dofinansowana ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace przy obrazie Wniebowzięcia NMP dotowane były przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury z funduszy Komisarza ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

– Pierwszy raz zobaczyłem paradyski ołtarz w 2013 r. i wyglądał on całkiem inaczej, był w jasnej tonacji. W tamtym czasie były zrobione tylko małe odkrywki, które przedstawiały wysoką jakość ołtarza. I dopiero dzisiaj możemy podziwiać piękno całości i bogactwo polichromii. Dzięki kompetencji pana Marcina Kozarzewskiego i współpracowników udało się ukazać w bardzo naturalny sposób subtelności polichromii. Ołtarz odzyskał spójność artystyczną, nie widać przeakcentowania barw, możemy podziwiać jego wyjątkowy blask. Ołtarz główny, jeśli chodzi o artystyczną jakość należy do najwybitniejszych i najwspanialszych dzieł epoki baroku. Należy również podkreślić najwyższy poziom pracy konserwatorów. Mam kontakt ze specjalistami pracującymi przy renowacji zabytków na Bawarii i muszę przyznać, że porównując jakość pracy konserwatorów pracujących w Paradyżu i w obiektach na południu Niemiec, to są one na najwyższym poziomie – powiedział Peter Schabe, dyrektor zarządzający fundacji. Dyrektorowi Schabe towarzyszył Udo Donau, zastępca prezesa zarządu fundacji.