Kolejny krok do beatyfikacji

Krzysztof Król

publikacja 06.06.2018 07:43

Positio o życiu, cnotach i opinii świętości Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty - taki dokument 5 czerwca otrzymał bp Tadeusz Lityński od postulatora procesu beatyfikacyjnego.

Kolejny krok do beatyfikacji Ks. Dariusz Gronowski przekazał Positio bp. Tadeuszowi Lityńskiemu. Krzysztof Król /Foto Gość

Positio to dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierający materiał dowodowy danej sprawy, a w zasadzie esencję tego materiału dowodowego. – Akta mają 26 tomów wielkości encyklopedii plus kilka tysięcy stron tekstów bpa Pluty wydanymi drukiem, zaś Positio to jeden tom mający 680 stron – wyjaśnia ks. Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego na etapie rzymskim.

– Positio zostało wydrukowane w Rzymie i jest zasadniczo dokumentem kongregacji. Jest to dokument procesowy i nie jest dostępny publicznie. W tej chwili Positio bpa Pluty jest wpisane do kolejki spraw do rozpatrzenia przez kongregację i czeka. Jak długo? Nie wiem, być może nawet kilka lat. Spraw z całego świata jest bardzo wiele – dodaje.

Więcej o Positio i dalszych etapach procesu beatyfikacyjnego w wydaniu papierowym Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego.