Uroczyste ślubowanie

ks. Marcin Siewruk

publikacja 15.06.2018 12:00

Podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu odbyło się 14 czerwca, po raz pierwszy w Polsce od 1945 r., ślubowanie członków Stowarzyszenia Przysposobienia Wojskowego Leśników.

Uroczyste ślubowanie Ślubowanie uczniów ze Stowarzyszenia Przysposobienia Wojskowego Leśników ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Program Przysposobienia Wojskowego Leśników (PWL), jest innowacyjnym programem wprowadzanym przez Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu przy współpracy 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

- Wspominając początki współpracy wojska z leśnikami, szczególnie z panem dyrektorem Antonim Pawłowskim, muszę powiedzieć, że tylko dzięki jego konsekwencji i uporowi udało się zrealizować powstanie Stowarzyszenia Przysposobienia Wojskowego Leśników. Przyrzeczenie na sztandar jest zawsze wielkim wydarzeniem. Powtarzając słowa marszałka Piłsudskiego należy zaznaczyć, że honor służby jest jak sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem. Te słowa towarzyszom żołnierzom, ale również leśnikom, ponieważ wasi przodkowie w 20-leciu międzywojennym mieli w sercach potrzebę przygotowania się do bycia w gotowości na służbę ojczyźnie, kiedy zajdzie potrzeba - powiedział płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu.

Warto przypomnieć, że koncepcja Obrony Narodowej zrodziła się w obliczu realnego zagrożenia agresją ze strony krajów sąsiedzkich II Rzeczpospolitej. W 1933 r. Adam Loret podpisał umowę z wiceministrem spraw wojskowych w kwestii przeprowadzenia szkolenia wojskowego wśród pracowników Lasów Państwowych, na których spoczywał obowiązek obrony ojczyzny, z racji swej przynależności do służb mundurowych. W przededniu wybuchu wojny szkoleniem ogólnym zostało objętych ok. 12 tysięcy leśników i robotników leśnych.

- Przed II wojną światową Przysposobienie Wojskowe Leśników, były formacją, która brała udział w ćwiczeniach na poligonach. Udział w szkoleniu nie był obowiązkowy, ale ochotniczy. Obecnie są przymiarki, aby szkoleniem wojskowym objąć wszystkich polskich leśników - powiedział płk Zbigniew Zieliński, członek AK, żołnierz wyklęty, oraz sekretarz stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka.