Najpiękniejszy owoc ziemi

ks. Marcin Siewruk

publikacja 15.08.2018 18:43

Rolnicy, sadownicy i pszczelarze dziękowali w Rokitnie Bogu za zebrane pomimo suszy plony i prosili o dobrą pogodę na rozpoczęcie zasiewu nowych zbóż, które wydadzą plon w przyszłym roku.

Najpiękniejszy owoc ziemi Diecezjalne dożynki w rokitniańskim sanktuarium ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

W uroczystość Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej wspólnota diecezjalna w ramach dożynek wspólnie z rolnikami dziękowała Bogu za plony.

– Odrywając wzrok od ziemi, która tego roku była szczególnie spieczona, kierujemy spojrzenie do nieba. Drodzy rolnicy, sadownicy, pszczelarze, którzy swoją pracą wspieracie wydobywanie chleba, przekazywanie chleba, korzystający z waszej pracy, chcemy wam serdecznie podziękować. Przez 350 lat obecności Maryi w Rokitnie rolnicy byli i pielgrzymowali zawsze, dziękuję za wierność i tradycję – mówił bp Tadeusz Lityński.

W Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka z Legnicy uczestniczyli wierni z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i pielgrzymi z innych części Polski.

– Maryja Wniebowzięta jest dorodnym owocem odkupienia dokonanego przez Jezusa. Jest również obrazem Kościoła powołanego do osiągnięcia doskonałości i świętości. Na drodze pielgrzymowania do chwały nieba jest Maryja podtrzymująca i prowadząca nadzieję ludu Bożego będącego jeszcze w drodze – mówił podczas kazania bp Marek Mendyk.

Rokitniańskie dożynki w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości specjalnym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

W akcie zawierzenia państwo Zawadzcy z Lubliniecka modlili się: – Pośród codziennego zgiełku i zabiegania w szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i trwającym roku jubileuszowym Najświętszej Bożej Rodzicielki, Pani Rokitniańskiej chcemy uwielbiać Boga. Oddajemy się Tobie, Maryjo, bo jesteśmy pewni, że w ten sposób możemy być spokojni o naszą przyszłość. W Twoje ręce, Maryjo, składamy naszą rolniczą codzienność, trudy życia i pracy. Miej w swoich dłoniach każdy kawałek polskiej ziemi i pomóż nam uczyć młode pokolenie szacunku do wszystkiego, co polskie.

Rolnicy z pełną świadomością i zaufaniem dziękowali podczas Mszy św. za Boże błogosławieństwo i wsparcie, podkreślając, że najświętszym darem, jaki pozostawił Kościołowi Chrystus, jest Eucharystia, Najświętszy Sakrament ołtarza.

– Używa się w niej chleba wypiekanego z ziaren zasianych i zebranych przez rolników. Cieszymy się, że możemy złożyć dziękczynienie Bogu za tegoroczne dary w dniu, kiedy dojrzał najpiękniejszy owoc ziemi – Maryja wzięta do nieba – mówił Czesław Flaga z Grabika.