Nowa dziewica konsekrowana

Krzysztof Król

dodane 08.09.2018 14:10

Bożena Szostak z zielonogórskiej Ochli w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została włączona do stanu dziewic konsekrowanych.

Nowa dziewica konsekrowana Obrzędowi konsekracji przewodniczył bp Tadeusz Lityński Krzysztof Król /Foto Gość

Uroczysta Msza św. odbyła się w kościele parafialnym w Ochli. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

- Do czego możemy porównać ten dzień konsekracji? Myślę, że na pewno możemy porównać do ślubu. Oto jest oblubienica, jest panna młoda - mówił biskup i kontynuował: - Dzisiejszy dzień to zaślubiny z Oblubieńcem, któremu na imię Jezus Chrystus - dodał.

Pasterz diecezji przypomniał obrzęd konsekracji nakłada wiele obowiązków. - Twoim zadaniem jest wspierać ubogich, pielęgnować chorych, pouczać nieumiejętnych i pomagać potrzebującym. Wyrzekasz się małżeństwa, ale stajesz się matką w porządku duchowym. Będziesz się przyczyniała, aby wielu mogło narodzić się do życia łaski - mówił biskup.

Bożena Szostak jest czynnie zaangażowana w parafię. Jest zelatorką Róży Żywego Różańca, członkinią koła biblijnego oraz rady parafialnej. - To najszczęśliwszy dzień w moim życiu - zauważa pani Bożena.

- Zdaję sobie sprawę, że ludzie dzisiaj bardzo różnie na to patrzą i dla wielu osób moja decyzja jest dziwna, śmieszna i niezrozumiała. Ale ja chcę odważnie nieść Chrystusa innym - dodaje.

Zwyczaj konsekrowania dziewic wywodzi się z pierwotnego Kościoła. Dziewice konsekrowane ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie.