Młodzież spotkała się z pasterzem

Krzysztof Król

dodane 22.09.2018 19:33

– Wasz głos jest niezwykle istotny dla życia Kościoła naszej diecezji – mówił bp Tadeusz Lityński do uczestników Synodu Młodych.

Młodzież spotkała się z pasterzem Modlitwa na rozpoczęcie spotkania Krzysztof Król /Foto Gość

Synod to inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży kurii biskupiej, która bez wątpienia wpisuje się w to, co się dzieje w Kościele powszechnym, bo przecież w październiku w Rzymie odbędzie Synod Biskupów pod hasłem: "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania". Ale to także inicjatywa związana z Kościołem lokalnym, ponieważ trwa I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Wciąż obchodzony jest także Rok św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży.

– Po co taki czas? Po pierwsze – żeby wysłuchać młodych. Dać liderom możliwość wypowiedzenia się na temat duszpasterstwa młodzieży: Co, ich zdaniem, udaje się robić, jakie są trudności, oczekiwana. Po prostu nie chcemy mówić o młodzieży bez młodych – tłumaczy ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dziś od samego rana uczestnicy synodu nie próżnowali. W sześciu grupach dyskutowali na następujące tematy: Młodzi w duszpasterstwie, rozeznawanie powołania, emigracja wiary do przestrzeni wirtualnej, Kościół jako wspólnota i wspólnoty w Kościele, lekcje religii i przygotowanie do bierzmowania oraz sakrament małżeństwa.

W samo południe młodzież uczestniczyła we Mszy św. w kościele pw. św. Urbana I, a po południu spotkała się z bp. T. Lityńskim, aby przedstawiać swoje wnioski z pracy w grupach i zadać pytania. Oto jedno z nich: "Jak mam odnaleźć się we wspólnocie parafialnej, jeśli z jednej strony odczuwam presję mojego środowiska i jednocześnie nie zawsze doświadczam należytego wsparcia do angażowania się ze strony księdza?".

– Cieszę się, że tutaj jesteście i zauważyliście tyle ważnych spraw. Bardzo chcę wam podziękować za te szczere wypowiedzi. Wasz głos jest niezwykle istotny dla życia Kościoła naszej diecezji – mówił biskup. – Za te wszystkie wnioski, za te wszystkie spostrzeżenia i też za te wszystkie uwagi krytyczne bardzo wam dziękuję. Nigdy nie bójmy się powiedzieć, że coś nas bardzo boli. Mówmy po to, abyśmy z tego wyciągnęli konkretne wnioski na przyszłość. Tu chodzi o wieczne zbawiennie moje i drugiego człowieka, za którego jestem, jako chrześcijanin, odpowiedzialny.

Uczestnicy nie żałują, że przyjechali do Zielonej Góry. – Synod Młodych to genialny pomysł. To okazja do tego, abyśmy mogli się wypowiedzieć. Myślę, że to będzie miało bardzo pozytywny wpływ na życie diecezji – uważa Dawid Wiśniewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Dzisiejszy dzień zakończy się wieczorem modlitewnym w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.