Witaj, Oblubienico dziewicza!

ks. Marcin Siewruk

publikacja 14.10.2018 12:18

W paradyskim kościele seminaryjnym celebrowano 13 października liturgię akatystu ku czci Bogurodzicy.

Witaj, Oblubienico dziewicza! Akatyst ku czci Bogurodzicy w Paradyżu ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Uroczyste wejście asysty liturgicznej rozpoczęło modlitewny śpiew czczący Matkę Zbawiciela. Mająca swoje źródło w liturgii prawosławnej modlitwa od ponad 20 lat przyciąga wiernych do Paradyża. Podczas liturgii, ciemność barkowej świątyni rozświetlał blask świecy paschalnej, symbolizującej Zbawiciela i setki świeczek trzymanych przez śpiewających strofy akatystu wiernych, przybyłych licznie z duszpasterzami z całej diecezji.

Bogactwo poetyckiego tekstu i piękno muzyki sprawiało, że osoby wpatrzone w subtelnie podświetlony obraz w ołtarzu głównym, przedstawiający Wniebowzięcie Maryi, z przejęciem śpiewały:

„Ty, Najświętsza Dziewico, jawisz się nam w ciemnościach jak światłodajna pochodnia. Niematerialne zapalając światło wiedziesz wszystkich do poznania Boga, swoim blaskiem rozjaśniając umysły naszym uczczona wołaniem: Witaj, promieniu Słońca duchowego, Witaj, odbicie Światłości nieprzystępnej, Witaj, błyskawico dusze oświecająca.”

Zgodnie z tradycją Kościoła Wschodniego podczas śpiewu akatystu wierni stali wyśpiewując kolejne ikosy modlitwy.

– Piękno akatystu dodaje mi otuchy, aby z jeszcze większą wiarą i zaufaniem zwracać się do Matki Bożej. Wyjątkowa forma śpiewu sprawia, że kiedy sam odmawiam różaniec, litanię, czy inne modlitwy przypominam sobie wspólnotę śpiewającą akatyst w ciemności, skupieniu i z zaangażowaniem, to bardzo mnie inspiruje do oddawania czci Bogurodzicy, Dziewicy – mówił Eryk Janowski z Gorzowa Wielkopolskiego.