Najpierw tlen dla siebie

jk

|

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 42/2018

publikacja 18.10.2018 00:00

„Miej to z głowy, czyli jak dbać o kondycję zdrowia psychicznego” – to tytuł konferencji, która odbyła się 10 października.

Konferencję zorganizowała diecezjalna Caritas wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża. Konferencję zorganizowała diecezjalna Caritas wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża.
Joanna Król /Foto Gość

Konferencja była adresowana głównie do pracowników oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, służb mundurowych i administracji oraz studentów. – Coraz szybsze tempo życia, wszechobecny stres, wygórowane oczekiwania otoczenia – tak niestety wygląda dziś nasze życie.

Konferencja ma na celu uświadomienie, jak ważne jest dbanie o sferę psychiczną, poprzez promowanie postaw sprzyjających zdrowiu psychicznemu i rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych – zauważa Anita Łukowiak z diecezjalnej Caritas. Wydarzenie było połączone z warsztatami dot. profilaktyki zdrowia psychicznego oraz promocją narzędzia do autodiagnozy. – Warsztaty „Zacznij od siebie” to ćwiczenia pomagające w zrozumieniu, czym jest poczucie własnej wartości. Zawierają wiele praktycznych wskazówek, jak budować wysoką samoocenę. Oczywiście to nie dokonuje się natychmiast, ale spotkanie jest dobrym wstępem do pracy nad sobą – wyjaśnia Agata Zawadzka, współorganizatorka konferencji. – Moim ulubionym powiedzeniem – a w zasadzie prawdą o zdrowiu psychicznym – jest: „Nałóż maskę tlenową najpierw sobie”. Jest to odniesienie do sytuacji w samolocie, gdzie matka, lecąc z dzieckiem, w sytuacji awaryjnej najpierw musi założyć maskę sobie, żeby mogła pomóc dziecku. Tak samo jest z naszą psychiką. Jeśli sami się nie zabezpieczymy, nie poznamy siebie, swoich emocji, uczuć i zachowań, a także nie nauczymy się odpowiednio reagować na otaczającą nas rzeczywistość, to nie będziemy mogli w zdrowy sposób funkcjonować w społeczeństwie, a co dopiero pomagać innym – dodaje. Konferencja w Paradyżu to element projektu „Ocena kondycji psychicznej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Czas Przestrzeń Tożsamość” ze Szczecina na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.