Św. Józef na pograniczu polsko-niemieckim

Krzysztof Król

publikacja 23.03.2019 19:29

"Milczeć, walczyć, kochać" - w naszej diecezji trwa peregrynacja obrazu św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu. 23 marca przybył do parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Św. Józef na pograniczu polsko-niemieckim Peregrynacja obrazu św. Józefa w Słubicach. Krzysztof Król /Foto Gość

Parafia pw. Ducha Świętego w Słubicach to 16. wspólnota, którą nawiedza św. Józef w swoim cudownym wizerunku z Kalisza. - Poznajemy kolejne cechy tego świętego. Odkrywamy jego szczególne miejsce w historii zbawienia i uczymy się go naśladować w naszej codzienności. Ewangelie ukazują Józefa jako człowieka milczącego. On najwięcej mówi o sobie swoim milczeniem, a raczej słuchaniem Boga i wypełnianiem Jego woli - podkreśla ks. Grzegorz Słapek, dzisiejszy misjonarz peregrynacji.

Święty Józef to człowiek nie słów, ale czynów. - Co więc możemy zaczerpnąć od św. Józefa - Oblubieńca Maryi i Opiekuna Pana Jezusa? Chcę zwrócić uwagę na trzy aspekty jego postawy: uczy nas milczącego kontemplowania wiary i wypowiadania Bogu "tak" nie tyle słowami, co swoim zaangażowaniem i działaniem; ukazuje nam prawdę i zadanie ojcowskiej miłości, która ma nauczyć dziecko modlitwy i pracy, która ma przekazać największe i najświętsze wartości; w końcu ukazuje się nam jako orędownik w naszej drodze do domu Ojca. Warto właśnie tak dzisiaj spojrzeć na tego świętego - podkreśla misjonarz.

Po Mszy św., podobnie jak w innych parafiach, zaplanowano spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne.

Jutro wizerunek dotrze do parafii w Sulęcinie.