Koncert Opera Magna Sacra 2019

ks. Marcin Siewruk

publikacja 07.04.2019 12:48

Lubuskie Stowarzyszenie Kulturalne zorganizowało 6 kwietnia w ramach Opera Magna Sacra 2019 koncert, podczas którego zostało zaprezentowane dzieło J. S. Bacha "Pasja wg. św. Mateusza BWV 244".

Koncert Opera Magna Sacra 2019 Pasja wg. św. Mateusza w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

W zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus Humanus” wspólnie z orkiestrą Arte Dei Suonatori pod dyrekcją Bartłomieja Stankowiaka wykonali kompozycję Johanna Sebastiana Bacha.

Biblijny tekst do "Pasji" Bacha został zaczerpnięty przede wszystkim z Ewangelii według św. Mateusza, z rozdziałów 26 i 27. Podkreślając wyjątkowe znaczenie cytatów z Nowego Testamentu, Bach zanotował je w partyturze czerwonym kolorem, natomiast pozostałe teksty i nuty kolorem czarnym i brązowym.

Do biblijnego tekstu poeta Picander dostosował 28 madrygałowych strof, opracowanych przez Bacha muzycznie jako 12 solowych arii, 10 ariosów, 2 arie z chórem, 1 podwójna z chórem i 3 chóry. Dodanych jest też 12 zharmonizowanych chorałów. Libretto napisane przez Picandera było od początku przygotowane przez Bacha w najdrobniejszych szczegółach, a poeta tworzył pod ścisłym nadzorem kompozytora. Współpraca artystów przyniosła wspaniałe owoce. Picander napisał tekst językiem niesłychanie żywym i obrazowym, przedstawiającym sytuacje w zwięzłych słowach, zawierając jednocześnie głęboką refleksję.

Szkic dramatyczny "Pasji wg. św. Mateusza" jest subtelny i prosty. Dzieje męki Chrystusa zostały podzielone na 24 sceny, w tym 12 dużych (wyrażanych prze chorały) i 12 małych (rozgrywających się w czasie arii). W miejscach charakterystycznych biblijna opowieść w formie recytatywu urywa się i scena, która się właśnie rozegrała, staje się przedmiotem medytacji.

Jan Sebastian Bach ukończył swoje dzieło i wykonał po raz pierwszy w Wielki Piątek 15 kwietnia 1729 r. w kościele św. Tomasza w Lipsku. Premiera utworu nie wywołała wielkiego wrażenia na lipskiej publiczności.

Ale w Zielnej Górze publiczność gromkimi oklaskami doceniła artyzm wykonania "Pasji" przez zielonogórskich artystów pod batutą Bartłomieja Stankowiaka.