Zmarł ks. Jan Zych - kapłan naszej diecezji

Krzysztof Król

|

Foto Gość

dodane 26.04.2019 12:17

W czwartek 25 kwietnia w szpitalu w Sulęcinie zakończył swoją ziemska pielgrzymkę ks. kan. Jan Zych. Do 2018 roku był proboszczem w Laskach Lubuskich.

Zmarł ks. Jan Zych - kapłan naszej diecezji Ks. kan. Jan Zych. Archiwum kurii biskupiej

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa odbędzie się we wtorek 30 kwietnia o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Laskach Lubuskich. Po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej kondukt żałobny przejedzie na cmentarz w Krzeszycach, gdzie od bramy cmentarnej wyruszy procesja do grobu.

Śp. ks. kan. Jan Zych urodził się 9 grudnia 1949 r. w Krzeszycach. W 1967 r. po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Sulęcinie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

W roku 1968 został wezwany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce w Bartoszycach, a następnie kontynuował swoja formację seminaryjną. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty 15 czerwca 1975 r. w Gorzowie Wlkp.

Jako wikariusz pracował w Łagowie (zast. wakacyjne), Cybince, Kostrzynie nad Odrą (NMP Matki Kościoła), Szprotawie (Wniebowzięcia NMP), Lubniewicach, Wschowie (św. Stanisława), Ośnie Lubuskim, Świebodzinie (NMP Królowej Polski), Starym Kurowie, Nowej Soli (św. Michała Arch.) i Brodach.

1 sierpnia 2007 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Laskach Lubuskich. 24 marca 2016 r. wyróżniono go tytułem kanonika R.M.

W lutym 2018 r. uległ poważnemu wypadkowi. Ze względu na stan zdrowia 1 sierpnia 2018 r. został zwolniony z urzędu proboszcza i otrzymał bezterminowy urlop zdrowotny.