III Wielkanocny Rajd Rowerowy

Krzysztof Król

publikacja 11.05.2019 21:00

Pokonali 50 km na rowerach, aby przekonać się, że Jezus Zmartwychwstał. 11 maja odbył się III Wielkanocny Rajd Rowerowy z Zielonej Góry, przez Brzeźnicę, do repliki Bożego Grobu w Żaganiu.

III Wielkanocny Rajd Rowerowy Rajd do Bożego Grobu w Żaganiu. Krzysztof Król /Foto Gość

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu to replika Bożego Grobu w Jerozolimie. Jest pierwszą tego typu budowlą na Śląsku i jedyną na terenie Polski kopią jerozolimskiej kaplicy w jej średniowiecznej postaci. – Podobnie jak chrześcijanie z całego świata pielgrzymują do Jerozolimy, aby przekonać się o pustym grobie Chrystusa, my również chcemy pojechać do Żagania. Jedziemy przekonać się, jak świadkowie zmartwychwstania, że grób jest rzeczywiście pusty i spotkać się ze zmartwychwstałym Chrystusem – wyjaśnia ks. Dariusz Wytrykowski, organizator i inicjator pielgrzymki.

Uczestnicy rajdu mieli do pokonania ok. 50 km. Wyruszyli rano z Zielonej Góry, aby w południe dotrzeć do Żagania. Wśród nich była spora grupa z parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie. – Jedziemy po raz pierwszy. Jest 27 osób na rowerach i 5 osób z obsługi. Są to głównie ministranci, ale też ich rodzice – wyjaśnia wikariusz ks. Mariusz Ogrodowiak.

Do udziału w rajdzie ks. Marek nie musiał nikogo długo namawiać. – Jadę, aby razem z synem spędzić czas. Wspólna modlitwa, wysiłek fizyczny i możliwość integracji to świetne połączenie – podkreśla Robert Rafalik ze Świebodzina, a jego 9-letni syn dodaje: – Jadę, bo lubię jeździć na rowerze i wcale nie boję się tych kilometrów, które mamy pokonać. Dam radę.

W pielgrzymce wzięli też udział głogowianie. – Jedziemy po raz pierwszy. Lubimy jazdę rowerem, a szczególnie inicjatywy religijne. Co roku jeździmy w pielgrzymce rowerowej z Głogowa do Częstochowy – wyjaśnia Teresa Becelewska.