Poświęcenie nagrobka dzieci utraconych w Krośnie Odrzańskim

ks. Marcin Siewruk

publikacja 24.05.2019 06:00

Na cmentarzu komunalnym w Krośnie Odrzańskim ks. Zbigniew Samociak poświęcił 23 maja grób dzieci utraconych, miejsce pamięci i modlitwy.

Poświęcenie nagrobka dzieci utraconych w Krośnie Odrzańskim Modlitwa nad grobem dzieci utraconych. ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Nagrobek zlokalizowano przy głównej alei cmentarza, został sfinansowany ze środków miasta oraz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Inicjatywa powstania miejsca godnego pochówku i refleksji nad grobem dzieci utraconych wyszła ze strony krośnieńskiego szpitala i doczekała się szybkiej realizacji.

– Do tej pory nie było możliwości godnego pochowania utraconych dzieci. W związku z tym, że szpital dostrzegł problem, wystąpiliśmy z inicjatywą, która została pozytywnie odebrana i właściwie natychmiast zrealizowana. Jest to bardzo potrzebne, jak konieczność pochowania każdej bliskiej osoby. Wynika to z czysto ludzkich emocji, empatii i humanitaryzmu. Chciałabym wyjaśnić, że inicjatorem powstania pomnika dzieci utraconych był ówczesny prezes szpitala w  Krośnie Odrzańskim Tadeusz Grabski. To dzięki jego inicjatywie rozpoczęto budowę nagrobka – powiedziała Jolanta Siwicka, prokurent Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim.

W przygotowanie terenu na cmentarzu włączyły się władze samorządowe dostrzegając ważność problemu zachowania szczególnego szacunku wobec dzieci, które nie miały okazji urodzić się żywe.

– To miejsce jest bardzo ważne dla rodziców, którzy nie mieli okazji usłyszeć głosu swojego dziecka, płaczu czy śmiechu. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców stających wobec ogromnego dramatu, jakim jest urodzenie martwego dziecka, i chęć pomocy – powiedział Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Podczas uroczystości poświęcenia nagrobka ks. Zbigniew Samociak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej przypomniał, że wiele kobiet traumę utraconego dziecka przeżywa niemalże do końca życia. – Dlatego przyniesienie na symboliczny grób znicza czy kwiatów będzie humanitarnym gestem wobec dziecka, którego rodzice nigdy nie słyszeli, nie widzieli – mówił duchowny.