Uroczystości odpustowe w Żaganiu

ks. Marcin Siewruk

publikacja 16.08.2019 00:00

Żagańska parafia pw. Wniebowzięcia NMP zorganizowała 15 sierpnia XXI Festyn Parafialny. Podczas biesiady, przez klasztorny dziedziniec przewinęło się ok. 7 tys. gości.

Uroczystości odpustowe w Żaganiu Najważniejsza jest dobra zabawa. ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Sumę odpustową celebrował ks. Rafał Mocny. Na festyn rodzinny organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in.: konkursy, zabawy, zwiedzanie biblioteki klasztornej, występy zespołów śpiewaczych. Gwiazdą festynu była wodzirejka Jolanta Frankowska, prowadząca zabawy integracyjne dla dzieci i dorosłych. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało.

Wśród atrakcji kulinarnych znalazły się pierogi, gołąbki, szaszłyki, grochówka, ciasta. Jak się okazało wszystkiego było „za mało”. Pierogi lepiono od środy, grochówka gotowała się od 4 rano. Podczas biesiady uczestnicy zjedli ponad 2000 pierogów, do tego 1000 gołąbków, 100 litrów grochówki i kilkaset szaszłyków.

– Ideą festynu jest integracja parafian, ale również chodzi nam o zespół poklasztorny Kanoników Regularnych reguły św. Augustyna, który jest pomnikiem historii. Wszystkie fundusze zebrane podczas festynu są przeznaczone na cele remontowe, wkład własny w prowadzone tutaj od lat prace – powiedział ks. Władysław Tasior, proboszcz.

Organizatorzy, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i wolontariusze, wykonali ciężką pracę, ale pomimo zmęczenia byli bardzo zadowoleni.

– Cieszę się bardzo z atmosfery oraz możliwości budowania wspólnoty. Nie przeraża mnie ogrom pracy, wręcz przeciwnie, dopóki starczy mi sił, to będę pomagała – mówiła Zofia Mieloch.