Ks. Jerzy Nowaczyk honorowym obywatelem Zielonej Góry

(oprac. KK)

publikacja 10.09.2019 14:50

Wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze - ks. prałat Jerzy Nowaczyk został honorowym obywatelem Winnego Grodu.

Ks. Jerzy Nowaczyk honorowym obywatelem Zielonej Góry

Otrzymał je również prof. Michał Kisielewicz i Marian Szymczak. Uroczystość wręczenia honorowych obywatelstw odbyła się 10 września podczas uroczystej Rady Miasta w Starym Kisielinie z okazji Dni Zielonej Góry. W uroczystości wziął udział bp Stefan Regmunt, który również jest honorowym obywatelem Winnego Grodu.

Ks. prałat Jerzy Nowaczyk
Gość Zielonogórsko-Gorzowski
Uroczystość wręczenia honorowych obywatelstw Zielonej Góry
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Ks. prałat Jerzy Nowaczyk urodził się 5 października 1926 roku w Koninie.

W czerwcu 1939 roku zdał do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. 13 grudnia 1939 roku został wraz z rodzicami i rodzeństwem wysiedlony do Tarnowa w Generalnej Guberni, a następnie do wsi Żelazówka koło Dąbrowy Tarnowskiej. Od lutego do września 1940 roku mieszkał z rodzicami w Szczucinie, a następnie we wsi Mędrzechów nad Wisłą pod Szczucinem aż do sierpnia 1944 roku. Tam też zdawał rok po roku kolejne egzaminy przed tajną komisją złożoną z przedwojennych profesorów gimnazjalnych, a świadectwo ukończenia gimnazjum otrzymał po wojnie. W październiku 1944 roku rodzice ks. Nowaczyka przenieśli się do wsi Słostowice koło Kamińska. Przed Bożym Narodzeniem, razem z bratem, został złapany przez żandarmerię niemiecką, która otoczyła wioskę, i został uwięziony w Piotrkowie Trybunalskim na dwa tygodnie, a następnie przetransportowany do obozu w Częstochowie, skąd po dwóch tygodniach został zwolniony ze względu na chorobę. W marcu 1945 roku rodzina ks. Nowaczyka wróciła do Konina.

Po maturze, w październiku 1946 roku, ks. Nowaczyk został studentem na wydziale matematyczno-fizycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Następnie przeniósł się na Wydział Elektryczny Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Studia skończył 1 lipca 1950 roku i otrzymał tytuł inżyniera elektryka.  Jeszcze przed zakończeniem studiów, od lipca 1949 roku zaczął pracę w Zjednoczeniu Energetycznym Okręgu Zachodniego w Poznaniu.

W sierpniu 1953 roku został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał dwudziestego grudnia 1958 roku z rąk ks. bp. Wilhelma Pluty. Od 6 czerwca 1959 roku do 30 czerwca 1963 roku był wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.

Ksiądz prałat Jerzy Nowaczyk przybył do Zielonej Góry w 1963 roku. Od 1 sierpnia  tego roku do 23 września 1970 roku pełnił posługę kapłańską jako wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W tym czasie, od kwietnia 1966 roku do 27 maja 1986 roku, był też duszpasterzem akademickim, wychowują wiele pokoleń młodych ludzi, przekazując im wartości ewangeliczne i ogólnoludzkie.

Od 4 października 1970 roku do 28 lipca 2002 r. pracował w parafii Narodzenia i Podwyższenia Krzyża św. w Zielonej Górze. W tym czasie, od 3 października 1988 roku do 15 lipca 2002 roku, pełnił funkcję dziekana dekanatu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze.

Odrestaurował zabytkową kaplicy znajdującą się na Winnym Wzgórzu i przywrócił jej funkcję sakralną.

W roku 1980 władze komunistyczne wyraziły zgodę na mianowanie ks. Jerzego Nowaczyka na proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a także wyraziły zgodę na budowę kościoła. 14 września 1987 r. kościół w budowie i parafia otrzymały tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego. Prace budowlane i związane z wystrojem kościoła trwały do roku 2000.

W ciągu 32 lat pełnienia funkcji proboszcza parafii ksiądz prałat Jerzy Nowaczyk cieszył się niezmiennie wielkim szacunkiem i uznaniem, szczególnie za pracę duszpasterską i społeczną, a także za wspieranie środowiska dążącego do odrodzenia demokracji w Polsce.

Został odznaczony  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego - 4 czerwca 2009 r., a 27 maja 2018 r. z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski.

W dniu 28 lipca 2002 roku ks. Jerzy Nowaczyk przekazał parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Janowi Pawlakowi, a sam, jako emerytowany duszpasterz, zamieszkał w Domu Księży Emerytów na os. Kaszubskim 8. Mimo podeszłego wieku (93 lata) nadal służy „swojej starej” parafii i cieszy się niezmiennie szacunkiem i uznaniem.