Wybrano propozycję pomnika ks. Kazimierza Michalskiego

Krzysztof Król

publikacja 27.09.2019 17:10

W Biurze Wystaw Artystycznych, 27 września, wybrano projektu pomnika ks. Kazimierza Michalskiego, który stanie w przyszłym roku przy zielonogórskiej konkatedrze.

Wybrano propozycję pomnika ks. Kazimierza Michalskiego Członkiem komisji był również ks. Włodzimierz Lange - proboszcz parafii pw. św. Jadwigi na terenie której ma stanąć pomnik. Krzysztof Król /Foto Gość

Komisja składająca się z radnych miasta, ludzi nauki, kultury i Kościoła głosowało na trzy propozycje wizerunku ks. Michalskiego, który był bohaterem wydarzeń zielonogórskich. Niemal jednogłośnie wybrano rzeźbę krakowskiego artysty – Karola Badyny.

Przewodnicząca komisji podkreśla, że to nie jest ostateczny wygląd pomnika. – Na spotkaniu z artystą chcemy wszystko przedyskutować wszystkie szczegóły tego pomnika. Tak, aby 15 grudnia tego roku, kiedy zobaczymy pomnik w skali jeden do jednego, te wszystkie szczegóły o których porozmawiamy były już umieszczone – powiedziała Wioletta Haręźlak.

Ks. Kazimierz Michalski to więzień obozu koncentracyjnego Dachau, który był pierwszym polskim proboszczem w powojennej Zielonej Górze. W 1953 r. władze komunistyczne zmusiły go do opuszczenia parafii.

Po powrocie odegrał ważną rolę w czasie Wydarzeń Zielonogórskich w 1960 roku. Sprzeciwił się wówczas eksmisji Domu Katolickiego, którą chciały przeprowadzić komunistyczne władze. W obronie domu stanęli mieszkańcy, a w mieście wybuchły walki uliczne. Ich uczestnikom władze wymierzyły surowe kary, włącznie z pozbawieniem wolności. Ksiądz Michalski po Wydarzeniach został po raz drugi wydalony z Zielonej Góry, tym razem na stałe.

Zmarł w 1975 roku w Poznaniu, a w 2010 roku jego ciało sprowadzono do Zielonej Góry. Grób kapłana znajduje się przy zielonogórskiej konkatedrze.

Pomnik w ostatecznej wersji ma stanąć przy zielonogórskiej konkatedrze 15 maja przyszłego roku.