Dziękczynienie w Głogowie

Krzysztof Król

publikacja 12.01.2020 17:40

W niedzielę Chrztu Pańskiego w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie odbyła się dziękczynna Msza św. za przywrócenie historycznych hełmów na wieżach parafialnej świątyni. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Dziękczynienie w Głogowie Msza św. dziękczynna w Głogowie. Marcin Siwek

Pasterz diecezji przypomniał, że celem przyjęcia chrztu jest udział w życiu samego Boga. - Po chrzest wyciąga rękę ten, kto chce przekroczyć barierę śmierci, kto chce mieć pewność wiecznej przynależności do Boga. W momencie chrztu św. serce człowieka zostaje nie tylko oczyszczone z wszelkiego grzechu, ale i wypełnione życiem Bożym. Innymi słowy - człowiek staje się święty. Ta świętość decyduje o naszym pokrewieństwie z Bogiem, stajemy się Jego dziećmi - mówił bp Lityński.

Biskup odniósł się także do historycznych hełmów świątyni, które niedawno zamontowano na wieżach. Przypomnijmy, że nie było ich od II wojny światowej. - W tym akcie powrotu i przywrócenia hełmów na wieżę świątyni został przez współczesnych wyrażony szacunek dla miasta, które ma swoje historyczne dziedzictwo. Którego Starówka odsłania piękno architektury i wskazuje także na życie duchowe mieszkańców. Jest w tym akcie szacunek dla jego mieszkańców, tych przed wiekami, tych współczesnych i tych, którzy tutaj się narodzą w przyszłości. Tym aktem wyrażono także szacunek dla kultury i duchowości chrześcijańskiej - zaznaczył biskup.

- To kultura chrześcijańska, wyrażona w architekturze, literaturze i poezji, w malarstwie i rzeźbie, odwołuje nas do Boga i ukazuje nam nasze zadanie dzieci Bożych. Cieszę się, że dzisiaj, w niedzielę Chrztu Pańskiego, gdzie Jezus objawia swoje mesjańskie posłannictwo, dziękując, podejmujemy współpracę w dziele tego posłannictwa dla przyszłych pokoleń - dodał.