Gorzów Wlkp. Obchody 80. rocznicy deportacji Polaków na Syberię

wm /KAI

publikacja 13.02.2020 09:20

Przy pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wlkp. upamiętniono 12 lutego 80. rocznicę pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Syberię.

Gorzów Wlkp. Obchody 80. rocznicy deportacji Polaków na Syberię Gorzowskie obchody przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na gorzowskim cmentarzu. Archiwum: Ewa Rawa

Hołd poległym na Wschodzie złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich. Modlitwę poprowadził kapelan Sybiraków w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Henryk Jacuński.

Wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak podziękował wszystkim obecnym przedstawicielom starszych i młodszych pokoleń za patriotyczne świadectwo. W uroczystości udział wzięli m.in Dowódcy 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, przedstawiciele policji, Państwowej Straży Pożarnej, lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, która jest córką Sybiraków, oraz Sybiracy z Gorzowa Wlkp., Lipek Wielkich i Santoka.

Przy wsparciu przedstawicieli Związku Sybiraków, historyczne wydarzenie przygotowała i prowadziła młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz kompania kadetów nosząca im. Zesłańców Sybiru. Na początek odśpiewany został hymn państwowy, odmówiono modlitwę w intencji poległych, odbył się apel pamięci, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze, na zakończenie odśpiewano Hymn Sybiraków.

Uroczystości przypominające zsyłkę Polaków odbyły się m.in. w szkołach. W I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Puszkina 10 lutego przeprowadzona została „Żywa lekcja historii” z udziałem Sybiraków. Współorganizatorką nietypowej lekcji była kurator oświaty Ewa Rawa. – Bardzo mi zależy, aby uczniowie mieli możliwość skorzystania z obecności żywych świadków historii – podkreśliła kurator.

W centralnych obchodach, które odbyły się 10 lutego w Warszawie, uczestniczyła delegacja Związku Sybiraków oddz. Gorzowskiego z prezesem Marią Dratwińską, która wywieziona została z rodziną na Syberię w roku 1951 za udział jej ojca w Armii Andersa. Następnego dnia gorzowska delegacja wzięła udział w przekazaniu sztandaru Związkowi Sybiraków oddziałowi w Rzepinie.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. W głąb sowieckiej Rosji wywieziono w sumie ponad milion rodaków. Na zsyłce znalazła się przede wszystkim polska inteligencja. Wywożono ich w nieludzkich warunkach, często umierali w czasie transportu. Zesłańcy pracowali w lasach, na polach, w kopalniach, przy budowie dróg. Kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 r.