Kawa online z proboszczem

Krzysztof Król

publikacja 21.04.2020 11:30

W czasie pandemii koronawirusa w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze odbywają się nie tylko transmisje online Mszy św., nabożeństw i innych modlitw, ale też można "na żywo" napić się kawy z proboszczem.

Kawa online z proboszczem Ks. Paweł Łobaczewski jest proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Krzysztof Król /Foto Gość

Krzysztof Król: Słyszałem, że w Księdza parafii można spotkać się online na kawie z proboszczem?

Ks. Paweł Łobaczewski: "Kawa z Proboszczem" to codzienny program, który od przeszło trzech tygodni istnieje w naszej parafii. Jest on realizowany przy pomocy aplikacji Periscope, która umożliwia transmitowanie na żywo z możliwością interakcji ze strony widzów. Odbywa się zazwyczaj o godz. 12.30 i trwa kilkanaście minut. Program ma charakter półformalny. Pijąc kawę - każdy w swoim miejscu - omawiamy bieżące tematy. Jest też okazja, by karmić się lekturą duchową.

Skąd pomysł?

Pomysł programu powstał wraz z koniecznością ograniczenia kontaktów społecznych w trakcie walki z pandemią koronawirusa. Widząc odzew na codzienne transmisje Mszy Świętej, uznałem, że warto też mieć kontakt z parafianami w innej przestrzeni - mniej oficjalnej. Tym bardziej że współczesne czasy ofiarują nam wiele możliwości technologicznych pozwalających na sprawną komunikację przez internet. Z kolei duże ograniczenie możliwości uczestnictwa w Mszach Świętych, konieczność odwołania spotkań grup parafialnych czy zawieszenia innych aktywności sprawiły, że bez poszukiwania nowych form zostałbym całkowicie odizolowany od parafian.

Jak powstaje program i o czym rozmawiacie?

W bardzo prosty sposób. Nie mam żadnego profesjonalnego studia. Kawę więc piję w moim pokoju, a do transmisji używam smartfona. W trakcie codziennych spotkań jest miejsce na pochylenie się nad tekstem lektury duchowej, który codziennie czytam i krótko analizuję. Nie brakuje również bieżących ogłoszeń dotyczących działania parafii w trakcie pandemii. Czasami pojawiają się pytania: moje bądź ze strony widzów. Taki czas jest też świetną okazją do katechizacji, przypominania niektórych spraw dotyczących elementów teologii bądź spraw związanych z liturgią. Parafianie zaangażowani w życie Kościoła zdradzili mi, że dzięki programowi po raz pierwszy dowiedzieli się, że Triduum Paschalne to okres liturgiczny, a nie jakaś umowna nazwa kilku dni przed świętami. Są to spotkania, przy których omawia się szeroką paletę spraw. Powoli zwyczajem staje się, że widzowie piszą, czy w tym czasie piją też kawę, herbatę bądź jedzą obiad. To niweluje dystans i stwarza bardziej rodzinną atmosferę. Jest też okazja do podzielenia się sytuacjami zabawnymi.

Plan najbliższych transmisji:

  • 12.00 - Anioł Pański
  • 12.30 - Kawa z proboszczem
  • 18.00 - Msza Święta

 

Chcesz wziąć udział wejdź: TUTAJ.