Gorzów zawierzony Matce Bożej Fatimskiej

Krzysztof Król

publikacja 13.05.2020 21:20

"W dobie pandemii pełni ufności wołamy, abyś weszła w nasze życie, w nasze problemy i obawy związane z trudną codziennością i przyszłością" - to fragment zawierzenia Gorzowa Wlkp. Matce Bożej Fatimskiej. 13 maja w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski wypowiedział je bp Paweł Socha.

Gorzów zawierzony Matce Bożej Fatimskiej Wieczorem w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Paweł Socha poprowadził modlitwę różańcową. Krzysztof Król /Foto Gość

Bp Paweł Socha na zakończenie modlitwy różańcowej w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. zawierzył Gorzów Wlkp. Matce Bożej Fatimskiej. Wcześniej biskup senior odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki. W homilii bp Paweł Socha przybliżył przesłanie orędzia fatimskiego:

Zawierzenie Matce Bożej Fatimskiej
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Kaznodzieja zauważył, że rysem charakterystycznym Matki Bożej, zresztą jak każdego świętego, jest to, że nie żąda czci dla siebie, ale dla Boga:

Zawierzenie Matce Bożej Fatimskiej
Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Z powodu pandemii nie odbyła się doroczna procesja ulicami miasta, ale figura Matki Bożej Fatimskiej na specjalnym samochodzie przejechała ulicami miasta.

​Poniżej akt zawierzenia Gorzowa Niepokalanemu Sercu Maryi, który odmówił 13 maja 2020 roku bp Paweł Socha.

Przed Tobą, o Matko Chrystusa, przed Twoim Niepokalanym Sercem, pragnę dziś znowu zjednoczyć się z naszym Odkupicielem, który poświęcił się ludziom, aby ich odrodzić poprzez przebaczenie i nakarmić swym życiem” (JP2, Lourdes 14.08.1983).

Ten akt zawierzenia, jak każdego roku, wypowiadam wraz ze wszystkimi mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego, którzy zapraszają Cię do swoich domów, parafii, do miejsc nauki i pracy, a zwłaszcza do szpitali, hospicjum, domów opieki i tam, gdzie człowiek zmaga się z lękiem, cierpieniem i samotnością, szczególnie w zderzeniu z nową chorobą, która przerasta nawet współczesną medycynę.

Maryjo, czuła Matko pielgrzymów wędrujących po skażonej wirusem ziemi! Wspomagaj chorych i cierpiących, podtrzymuj nadzieję przebywających w zamknięciu na kwarantannie, chroń przed niebezpieczeństwem lekarzy i cały personel medyczny, obdarz mądrością w zarządzaniu kryzysowym władze i wszystkie służby miasta i regionu. Wyproś otwartość na Ducha Świętego kapłanom i osobom życia konsekrowanego, aby nieśli duchowe wsparcie zagubionym w nowej sytuacji. Maryjo, Niepokalana Matko!

W dobie pandemii pełni ufności wołamy, abyś weszła w nasze życie, w nasze problemy i obawy związane z trudną codziennością i przyszłością. Swą matczyną czułością ogarnij naszą Ojczyznę i cały świat. Chroń nas w tym niepewnym czasie, aby w tym mieście i na całej Lubuskiej Ziemi nie zabrakło chleba powszedniego i nadziei, bez której trudno spoglądać w przyszłość. Niech nowa, nieznana dotąd sytuacja nauczy pokory wierzących
i niewierzących.

Obudź w nas Matko wzajemną solidarność, byśmy przetrwali i ocalili najsłabszych.  W okresie kwarantanny, zamknięcia i ograniczenia związanego z nową chorobą, zwracamy się do Ciebie o szczere nawrócenie dla nas i całego świata. „O Serce Niepokalane! Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach współczesnych ludzi – zła, które w swych niewymierzonych skutkach ciąży już nad naszą współczesnością i zdaje się zamykać drogi ku przyszłości” (JP2, Fatima 13.05.1982).

Racz podźwignąć, prosimy, lud upadający, w grzechach swych uwikłany, powstać z nich pragnący. Słowami świętego Jana Pawła II, którego setną rocznicę urodzin wspominamy, modlimy się w pokorze naszych serc: „Maryjo, Matko nadziei, bądź z nami na naszych drogach. Daj nam Jezusa, spraw, abyśmy za Nim szli i kochali Go” (JP2, 28.06.2003 r.)