Odsłonięcie pomnika ks. Michalskiego

Krzysztof Król

publikacja 30.05.2020 12:00

30 maja 1960 r. w Zielonej Górze społeczeństwo stanęło w obronie Domu Katolickiego i proboszcza ks. Kazimierza Michalskiego. Dziś w Winnym Grodzie odsłonięto jego pomnik.

Odsłonięcie pomnika ks. Michalskiego Pomnik poświęcili bp Tadeusz Lityński i bp Stefan Regmunt. Krzysztof Król /Foto Gość

Tegoroczne obchody, choć była to 60. rocznica, z powodu pandemii koronawirusa były bardzo skromne. Rozpoczęły się pod Filharmonią Zielonogórską, gdzie przy pomniku upamiętniającym wydarzenia zielonogórskie złożono wiązanki.

Następnie na placu przy zielonogórskiej konkatedrze odsłonięto pomnik pierwszego tutejszego proboszcza – ks. kan. Kazimierza Michalskiego. Dokonali tego Rafał Reczek, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki oraz rodzina śp. księdza kanonika.

Poświęcenia monumentu dokonali bp Tadeusz Lityński i bp Stefan Regmunt.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podziękował wszystkim za przywracanie pamięci o wydarzeniach zielonogórskich. – To jest przywracanie godności mieszkańców Zielonej Góry. Tej godności, którą zabrano w tym 1960 r. bardzo brutalnie. I za to dzieło pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy się w nie włączyli – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał okolicznościowy list na 60. rocznicę wydarzeń zielonogórskich.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika złożono wiązanki przy grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego, a później odbyła się uroczysta Msza św. w zielonogórskiej konkatedrze.

Autorem pomnika, który ufundował IPN, jest prof. Karol Badyna z Krakowa.