Gorzowskie obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Krzysztof Król

publikacja 31.05.2020 12:10

- Zaufajmy Duchowi Świętemu w każdym kroku, który nam proponuje - powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 31 maja odbyły się gorzowskie uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

Gorzowskie obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Msza św. w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Krzysztof Król /Foto Gość

Kaznodzieja przypomniał, że Duch Święty jest w Kościele źródłem miłości, prawdy i nieustającej odnowy. - Zaufajmy Duchowi Świętemu w każdym kroku, który nam proponuje. I tu znajdujemy odpowiedź na pytanie o misję św. Jana Pawła II w Kościele, odpowiedź na pytanie, dlaczego pielgrzymował do naszej ojczyzny, Gorzowa. Wedle autorów biblijnych, Duch Święty działa w przywódcach, sprawiając, że oni nie tylko wszystko czynią w imię Boga, ale wszystko, co czynią, naprawdę służy wypełnianiu się Bożych planów - podkreślił biskup.

Wymienił w tym kontekście takie postaci, jak Abraham, Mojżesz, św. Piotr czy św. Paweł... - Ale także w tym duchu odbieramy osobę i pielgrzymowanie św. Jana Pawła II i jego nauczanie, które tu, w Gorzowie, domagało się od nas świadectwa wiary. Dlatego nie słowem, ale czynem, praktyką modlitwy i służbą miłości odpowiedzmy na natchnienie Ducha Świętego, które zawsze są możliwe do doświadczenia, ilekroć sprawujemy Eucharystię, ilekroć w niej z wiarą uczestniczymy - dodał.

Po Mszy św. bp Tadeusz Lityński poświęcił pamiątkową tablicę z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Z ordynariuszem modlili się proboszczowie gorzowskich parafii.

Mszę św. transmitowała TVP3 Gorzów Wlkp. Uroczystości można było oglądać także na specjalnym telebimie ustawionym na wzgórzu papieskim.