Ostatnie pożegnanie kapłana

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 14.11.2020 15:44

Od półtora roku był proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Zielonej Górze, ale wcześniej przez 16 lat duszpasterzował w Kosieczynie. Tam właśnie 14 listopada został pochowany ks. Zdzisław Przybysz.

Ostatnie pożegnanie kapłana Śp. ks. kan. Zdzisław Przybysz (1964-2020) spoczął przy kościele w Kosieczynie. ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

W słowach pożegnania bp Tadeusz Lityński, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, nawiązał do przyczyny śmierci kapłana, którą był COVID-19. - Na świecie trwa wojna. Kolejny kapłan na froncie tej pandemicznej wojny światowej jest jej ofiarą - mówił bp Lityński. Wyraził wdzięczność zmarłemu kapłanowi za jego posługę w parafiach i w diecezji. - Dobry pasterz nie kończy swojej posługi. On ją kontynuuje, tylko w innym, wiecznym wymiarze - dodał.

W homilii ks. Krzysztof Czekaj, kolega z rocznika święceń, przypomniał duszpasterskie zaangażowanie ks. Przybysza, podkreślając jego zamiłowanie do pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę jako twórca grupy pielgrzymkowej z Krosna Odrzańskiego, uczestnik Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rolników, zwanej "klenicką" i rowerowej ze Strzelec Krajeńskich. Kaznodzieja podkreślił talent muzyczny zmarłego kapłana, który samodzielnie nagrał aż trzy autorskie płyty z własną muzyką, tekstami i okładkami. Piosenki tworzone na potrzeby rekolekcji miały obrazować treść nauczania. - Prawie na każde Boże Narodzenie powstawała też kolejna pastorałka, a także pieśni na Komunie, śluby, rocznice kapłańskie i na pogrzeb. Teksty pokazywały wielkie oddanie Bogu, który jest autorem wszystkiego - mówił ks. Czekaj.

Jan Mazur, przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku, zaznaczył zasługi wieloletniego proboszcza parafii w Kosieczynie przy renowacji miejscowej świątyni pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, której początki sięgają 1380 r., i która jest najstarszym drewnianym kościołem zrębowym w Europie. Podkreślił też rolę zmarłego duszpasterza jako kapelana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Zbąszynku.

W imieniu duchowieństwa przemawiał ks. Marek Bednarek CM, dziekan dekanatu babimojskiego. - W lipcu ubiegłego roku dziękowaliśmy za 16 lat twojej posługi w tej parafii i jako dziekana dekanatu babimojskiego. Wróciłeś do nas szybko, do Kosieczyna, który tak bardzo umiłowałeś, ale w innej rzeczywistości - w tej wiecznej. Dziękujemy ci, że pokazałeś nam, jak ważna jest wspólnota dekanalna, i że najpierw byłeś człowiekiem, a potem kapłanem - mówił.

Ksiądz Piotr Kamiński, wikariusz z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, wspominał swojego proboszcza, który pełnił misję w zielonogórskiej parafii przez ostatnie półtora roku. Dziękował za przykład kapłańskiego braterstwa i gorliwości pasterskiej oraz nawiązał do choroby, która bardzo szybko wyniszczyła organizm zmarłego.

Obecny proboszcz parafii w Kosieczynie ks. Andrzej Drutel podziękował za udział w uroczystościach pogrzebowych i zaznaczył, że wielu kapłanów i wiernych nie mogło przybyć ze względu na pandemię, ale odprawiają Eucharystię za zmarłego i łączą się w modlitwie.

Były także wspomnienie parafianina z Krosna Odrzańskiego o wspólnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę i wiersz, który wyrecytowała młoda poetka Marta Kucharska.

Zdzisław Przybysz urodził się 3 lipca 1964 r. w Gorzowie Wlkp., w rodzinie Włodzimierza i Zofii. Po maturze w kostrzyńskim liceum został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. 27 maja 1989 r. ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik udzielił mu święceń kapłańskich.

Jako wikariusz pracował w Deszcznie (1989-1992), w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. (1992-1994), Krośnie Odrzańskim (1994-2000) i Strzelcach Krajeńskich (2000-2003). W 2003 r. został proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie. W latach 2005-2019 był również dziekanem dekanatu Babimost. W 2019 r. powierzono mu parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Pełnił także różne funkcje o charakterze diecezjalnym - był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej, pracował w diecezjalnych Komisjach ds. Stałej Formacji Kapłanów, ds. Kościelnych Dóbr Kultury, wchodził w skład Zespołu ds. Usuwania i Przenoszenia Proboszczów. 1 sierpnia 2020 r. powierzono mu ponadto funkcję diecezjalnego ojca duchownego.

Za gorliwość w pracy duszpasterskiej został w 2009 r. wyróżniony godnością kanonika R.M., zaś w roku 2016 włączono go do grona kanoników honorowych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.