Obradował senat biskupi

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 19.05.2021 14:54

Diecezjalna Rada Kapłańska spotkała się 19 maja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego mówiono m.in. o nowych granicach parafii.

Obradował senat biskupi Rada Kapłańska to jakby senat biskupa diecezjalnego. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej liczy obecnie 37 członków: 4 z urzędu, 4 z nominacji i 29 z wyboru. Archiwum diecezji

Spotkanie było okazją do refleksji nad trwającym wciąż stanem pandemii. – Nigdy w ramach naszej formacji nie byliśmy przygotowywani na taką sytuację, ale sądzę, że zdajemy ten egzamin z odpowiedzialności i wciąż się uczymy – mówił bp Tadeusz Lityński, wyrażając zarazem solidarność ze wszystkimi, których dotknęła pandemia. – Pożegnaliśmy też wielu naszych braci – powiedział biskup, przypominając księży, którzy zmarli z powodu COVID-19.

Bp Lityński wyraził nadzieję, że pandemia dobiegnie wkrótce końca, co będzie się wiązało z nowymi wyzwaniami duszpasterskimi. – Potrzeba podjąć działania zachęcające wiernych do powrotu do kościołów, ponieważ widzimy, że pandemia bardzo mocno uderzyła też w życie wiary – mówił. Obok tradycyjnego duszpasterstwa potrzeba większej aktywności Kościoła w dziedzinie kulturalnej i społecznej. A wzmacniać życie duchowe będą m.in. nowe sanktuaria. Pierwsze z nich – sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej – powstanie już 22 maja w Skwierzynie.

Podczas posiedzenia Rada Kapłańska pozytywnie zaopiniowała projekt zmian granic dwóch parafii. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przed podjęciem decyzji w takiej sprawie biskup diecezjalny powinien wysłuchać zdania właśnie Rady Kapłańskiej.

Pierwsza zmiana dotyczyłaby parafii Ługi i Drzonków. Dzisiejsze osiedle administracyjne miasta, a kiedyś podzielonogórska wieś Sucha, należąca obecnie do parafii Ługi (dekanat Nowa Sól), wraz ze swym kościołem miałaby zostać przyłączona do parafii Drzonków, który również dziś jest zielonogórskim osiedlem. W ten sposób w parafii Ługi pozostałyby trzy świątynie, a parafia Drzonków obsługiwałaby dwa kościoły: dotychczasowy parafialny i kościół filialny w Suchej. Zdaniem ekonoma diecezjalnego ks. Tadeusza Stanisławskiego, który prezentował projekt na forum rady, Sucha rozwija się duszpastersko i w naturalny sposób ciąży do Drzonkowa z racji na niewielką odległość i fakt, że dzieci z Suchej uczęszczają do drzonkowskiej szkoły. Drugą postulowaną zmianą jest przyłączenie rozwijającego się osiedla należącego obecnie do parafii Małomice do parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szprotawie. Uzasadnieniem jest bliskość osiedla do nowej parafii. Oba rozwiązania pozytywnie opiniują także proboszczowie zainteresowanych parafii oraz parafianie. Decyzję o ostatecznym kształcie obu parafialnych terytorium podejmie biskup diecezjalny.

Kolejnym tematem była kwestia uwrażliwienia na bezpieczeństwo, zwłaszcza pożarowe, kościołów i plebanii. Impulsem do podjęcia zagadnienia był niedawny pożar na plebanii w Jakubowie, którego przyczyny są wciąż wyjaśniane.

Rada Kapłańska to organ kolegialny złożony z kapłanów (prezbiterów), będący niejako senatem biskupa diecezjalnego i reprezentującym prezbiterium, czyli wszystkich kapłanów diecezji. Jej zadaniem jest wspieranie biskupa w kierowaniu powierzonym mu Kościołem lokalnym. Rada Kapłańska w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej liczy obecnie 37 członków: 4 z urzędu, 4 z nominacji i 29 z wyboru.