Święcenia kapłańskie w głogowskiej kolegiacie

Krzysztof Król

publikacja 25.05.2021 14:12

W najbliższą sobotę 29 maja o godz. 11.00 podczas Mszy św. odprawianej w głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bp Tadeusz Lityński udzieli święceń kapłańskich diakonowi Wojciechowi Stanisławowi Grzegorkowi ze Stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża.

Święcenia kapłańskie w głogowskiej kolegiacie Diakon Wojciech Stanisław Grzegorek pochodzi z Głogowa. Archiwum

Diakon Wojciech Stanisław Grzegorek pochodzi z Głogowa. Należy do duchowieństwa włoskiej diecezji Ariano Irpino-Lacedonia. Do kapłaństwa przygotowywał się w Stowarzyszeniu Cichych Pracowników Krzyża. W stowarzyszeniu tym będzie również pełnił swoją misję kapłańską.

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas Mszy św. - Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów, a później odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęceni kapłani od razu wypełniają swoją funkcję liturgiczną, koncelebrując wraz z biskupem Mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowiedzą słowa Modlitwy Eucharystycznej - dodaje.

Cisi Pracownicy Krzyża to stowarzyszenie założone w 1950 r. przez włoskiego kapłana bł. Luigiego Novarese. Zrzesza duchownych i świeckich, których misją jest uświadamianie ludziom chorym i niepełnosprawnym chrześcijańskiego sensu ich cierpienia. Cisi Pracownicy Krzyża prowadzą w Głogowie Dom Rekolekcyjno-Formacyjny "Uzdrowienie Chorych" im. Jana Pawła II.

Więcej o dk. Wojciechu Grzegorku w najnowszym "Gościu Niedzielnym" na 30 maja.