Z rolnikami na Jasną Górę po raz 38.

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 02.07.2021 12:14

Piesza pielgrzymka organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wyruszyła 2 lipca. Jak zwykle rozpoczęła się w sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu.

Z rolnikami na Jasną Górę po raz 38. Pierwszy etap do Lubięcina liczył 25 km. Na kolejne można wciąż zapisywać się pod adresem: pielgrzymka2021@gmail.com lub przez pielgrzymkowy profil FB. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha. Homilię wygłosił przewodnik pielgrzymki ks. Paweł Mydłowski. – Stojąc w tym świętym miejscu, wpatrujemy się w Tę, która jest tu Gospodynią i która w tej cudownej figurze przez wiele stuleci tutaj przebywa i wysłuchuje prób i błagań – mówił. – Ta pielgrzymka jest związana z dwoma postaciami. To postać św. Jakuba Starszego Apostoła, którego Rok Jubileuszowy przeżywamy w całym Kościele, i kard. Stefana Wyszyńskiego, który wkrótce zostanie błogosławiony. Hasło tegorocznej pielgrzymki to jego słowa – „Wszystko postawiłem na Maryję”. Kardynał znany jest ze swej niezłomności. Chcemy być również niezłomni w wierze, wychodząc ponad przeciętność, jak zachęca nas papież Franciszek. W tym roku idziemy, aby pokazać światu naszą wiarę i to, że nie boimy się również tych, którzy są przeciwni wierze – kontynuował.

Jak tłumaczy ks. Mydłowski, choć obostrzenia sanitarne związane z pandemią są już łagodniejsze, to nie pozwoliły jednak zorganizować pielgrzymowania – noclegów i wyżywienia – w całkowicie tradycyjny sposób. Pątnicy pójdą więc w sztafecie, zdecydowana większość będzie szła tylko przez jeden wybrany dzień. Wciąż można zapisywać się na kolejne etapy. Także na ten ostatni, 12 lipca, który prowadzi wprost na Jasną Górę, gdzie pielgrzymów przywita bp Tadeusz Lityński.

Bp Paweł Socha przed błogosławieństwem udzielonym pątnikom wspomniał początki rolniczej pielgrzymki w diecezji i pierwszych jej przewodników – ks. Eugeniusza Jankiewicza i nieżyjącego już ks. Tadeusza Dobruckiego. Szczególnie zaś przypomniał zmarłego w marcu wieloletniego ojca duchownego pielgrzymki ks. Zygmunta Lisieckiego, podkreślając jego gorliwość i duchowość opartą o medytację i studium Pisma Świętego. Od tego roku posługę ojca duchownego pielgrzymki, zwanej klenicką lub pielgrzymką rolników, pełnić będzie ks. Piotr Gniewaszewski, wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, a od sierpnia parafii w Bytomiu Odrzańskim. Ponadto zastępcą przewodnika został ks. Wojciech Żabiński, wikariusz gorzowskiej parafii pw.  Najświętszego Zbawiciela, a od sierpnia parafii w Torzymiu.

Do pielgrzymów okolicznościowy list skierował wojewoda lubuski Władysław Dajczak. List odczytał delegat wojewody Marek Budniak. Obecni na Mszy św. byli także Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego, Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia, oraz Stanisław Mysliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej ,wraz z pocztem sztandarowym. Tradycyjnie była także sztandar Koła Łowieckiego Ryś z Niedoradza.